Nowelizacja Prawa o ustroju sądów trafi szybko na wokandę Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny nie zamierza zbyt długo czekać z wnioskiem prezydenta w sprawie prawa o ustroju sądów powszechnych.

Aktualizacja: 26.03.2015 08:04 Publikacja: 26.03.2015 07:08

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów trafi szybko na wokandę Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Zaledwie 16 marca prezydent Bronisław Komorowski odesłał do Trybunału Konstytucyjnego nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych, a już dzień później prezes TK wysłał do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o przygotowanie opinii w sprawie stawianych jej przez głowę państwa zarzutów. We wniosku ustalił datę na przygotowanie opinii na 30 dni. Szybka reakcja TK może świadczyć o tym, że ustawie sędziowskiej w Trybunale zostanie nadany tryb szybszy niż innym ustawom.

W środę w Trybunale nie potwierdzono konkretnej daty ewentualnej rozprawy. Raczej jednak nie będzie ona czekać w kolejce.

Prezydent odesłał nowelę do Trybunału z kilku powodów. Projekt przygotowany pierwotnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości został na tyle zmieniony przez posłów w Komisji Sprawiedliwości, że nowela ustawy o sądach powszechnych stała się niekonstytucyjna, jak uważa prezydent Komorowski.

Za niekonstytucyjne prezydent uznał rozwiązania, dzięki którym administracja i urzędnicy mogliby uzyskać wgląd do dokumentów dotyczących przebiegu procesu sądowego, a więc także do informacji dotyczących spraw osobistych obywateli.

KRS już wydawała opinię o ministerialnym projekcie. I nie była ona pozytywna. Po raz drugi poprosił o nią prezydent przed podjęciem ostatecznej decyzji, co zrobić z ustawą: podpisać, odesłać do TK przed podpisaniem czy zawetować.

Rada zaapelowała wówczas do prezydenta, by przed podpisaniem noweli skierował ją do TK, bo są wątpliwości co do jej zgodności z prawem. Z prośbą o weto zwracały się też do prezydenta trzy sędziowskie stowarzyszenia: Iustitia, Themis i Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo