Reklama
Rozwiń

KRS: sędziowie są niezawiśli i niepodatni na naciski polityczne

Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że sędziowie są niezawiśli i niepodatni na naciski czy wpływy, w tym polityczne.

Aktualizacja: 16.04.2015 07:14 Publikacja: 15.04.2015 18:17

KRS: sędziowie są niezawiśli i niepodatni na naciski polityczne

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Specjalna, środowa uchwała KRS jest odpowiedzią na komentarze, jakie ze strony polityków padały po niedawnym wyroku warszawskiego sądu „w sprawie byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego" (chodzi m.in. o wyrok trzech lat więzienia dla Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA).

Na trwającym właśnie posiedzeniu Rada zajęła zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Pisze, że sądy, chroniąc konstytucyjną zasadę dobra wspólnego, stoją na straży demokracji, są niezależne, a sędziowie niezawiśli i niepodatni na naciski czy też wpływy, także te polityczne.

Sugerowanie orzekania na zamówienie jest całkowitym brakiem odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa. Zasługuje to na zdecydowany sprzeciw – podkreśla Rada w stanowisku. Przypomina, że procesy sądowe są jawne, uzasadnienia dostępne dla opinii publicznej, a same orzeczenia podlegają kontroli przez sądy wyższej instancji.

Uzasadnienie wyroku wyraźnie wskazuje, jakimi motywami kierował się sąd rozstrzygający konkretną sprawę – podkreśla Rada. – A to oznacza, że wystarczy do niego zajrzeć, by wiedzieć, dlaczego sąd orzekł, tak jak orzekł. Krajowa Rada Sądownictwa nie ma wątpliwości, że w demokratycznym państwie prawa można komentować wyroki sądów. Jej zdaniem jednak krytyka powinna mieć charakter merytoryczny. A odpowiedzialni politycy i przedstawiciele mediów nie powinni bezpodstawnie podważać niezawisłości sędziów i pomawiać o wydawanie wyroków na zamówienie.

W przyjętym w środę stanowisku Rada przypomina też, że podważanie autorytetu sądów godzi w fundamenty demokratycznego państwa.

Niezależne sądy i niezawiśli sędziowie w wolnej i demokratycznej Polsce nie działają i nie będą działać na czyjekolwiek zlecenie – zapewnia.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono