Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 26.05.2015 13:40 Publikacja: 25.05.2015 18:08
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Europejskie Stowarzyszenie Sędziów spotyka się co roku by dyskutować o problemach wymiaru sprawiedliwości. Tym razem gospodarzem była Polska. Podczas spotkania omawiano problemy dotyczące głównie trójpodziału władz i zachowania niezawisłości sędziowskiej. Poruszano problem turecki. Sędziowie z Turcji walczyli od dłuższego czasu o poparcie ESS w walce o niezawisłość sędziowską. Ingerencja władzy wykonawczej w funkcjonowanie tamtejszej Krajowej Rady Sądownictwa spowodowała wypaczenie istoty działania tego podmiotu oraz jego rolę w strzeżeniu niezawisłości sędziów. Dotychczasowe działania ESS polegające na wydawaniu rezolucji i kierowaniu listów do władz Turcji, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dochodzi tam nadal do naruszania trójpodziału władz: ingerencja władzy wykonawczej w działania władzy sądowniczej. Dochodzi do aresztowania sędziów bez podstawy jedynie z uwagi na wydanie orzeczenia, które jest wbrew poglądom urzędujących polityków. O niezawisłość upomina się też Ukraina. Już na poprzednim spotkaniu w Brazylii, sygnalizowano, że obawia się zagrożenia niezawisłości sędziowskiej poprzez proponowane w prawie zmiany. Zdecydowano wtedy o wysłaniu do Ukrainy przedstawicieli dla zbadania sytuacji. Raport z tego pobytu przedstawiono właśnie w Gdańsku. Sędziowie wszystkich instancji na Ukrainie zostali poddani lustracji oznaczającej kontrolę wydawanych przez nich orzeczeń. Rodzi to uzasadnione obawy, iż jest to instrument do usuwania sędziów wydających orzeczenia, które mogłyby nie spodobać się politykom sprawującym władzę. ESS wydało węc rezolucję w której przestrzega przed wprowadzaniem takich mechanizmów. Czarnogóra z kolei poruszyła kwestię wynagrodzeń sędziów, którym chcą obciąć pensje. Także sędziowie z Belgii skarżyli się na budżet. sądownictwa. Polska stała się tematem rozmów w związku z nieograniczonym dostępem ministra sprawiedliwości do danych osobowych znajdujących się w systemach informatycznych sądów.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
W związku ze sprawą ujawnienia danych pacjenta, były minister zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Adam Niedzielski stanął przed warszawskim sądem.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas