Agata Łukaszewicz - Pod Wawelem ciągle brakuje sędziów

Do Sądu Apelacyjnego w Krakowie w pierwszym półroczu 2017 r. wpłynęło 5107 spraw. W tym: karnych 1187, cywilnych 2156, pracy 49, ubezpieczeń społecznych 1225 i gospodarczych 490.

Aktualizacja: 04.10.2017 16:05 Publikacja: 04.10.2017 02:00

SA w Krakowie

SA w Krakowie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Jak wygląda obciążenie sądów w apelacji? W sumie wpływ wyniósł 41 tys. spraw, tj. 9 proc. ogółu w Polsce. Więcej jest ich na poziomie rejonu. Do sądów rejonowych apelacji krakowskiej wpłynęło 625,5 tys. spraw, tj. 10,3 proc. wpływu w Polsce.

W apelacji krakowskiej działają cztery sądy okręgowe: w Krakowie (w nim 12 sądów rejonowych), w Kielcach (12 sądów), w Tarnowie (cztery sądy) i w Nowym Sączu (pięć sądów).

Kto załatwia sprawy?

Limit etatów sędziowskich w pierwszym półroczu wynosił 993, asesorów (od 21 września 2017 r.) 25, referendarzy 219, asystentów 403 oraz 454 kuratorów i 2711 urzędników.

Średni czas postępowania w apelacji wynosi 5,3 miesiąca. Najszybciej pracuje SR w Opatowie. Średnio sprawa trwa tam trzy miesiące (3,1).

Bliżej młodzieży i ekspertów

W porozumieniu z kuratorium oświaty SA w Krakowie prowadzi autorski program dla młodzieży. Chodzi o edukacyjne wizyty w sądzie. Podczas każdej młodzież dowiaduje się, jak działają sądy i sądownictwo, biorą udział w symulacji rozprawy, rozmawiają z sędzią itd. Sąd wydaje też biuletyn „Krakowskie Zeszyty Sądowe" z najważniejszymi orzeczeniami. Przybliża także sylwetki sędziów tamtejszej apelacji. Tak jak większość sądów w całym kraju ma problem z biegłymi sądowymi. Wymyślił więc, że nawiąże kontakt ze środowiskiem medycznym i stowarzyszeniem inżynierów budowlanych. W ten sposób przekonuje specjalistów do uczestniczenia w postępowaniach w charakterze biegłych.

Trudny czas

Rok 2016 był trudny dla krakowskiego Sądu Apelacyjnego. Otóż w śledztwie dotyczącym domniemanej korupcji w sądzie zarzuty usłyszało kilkanaście osób. Zatrzymano m.in. ówczesnego prezesa SA Krzysztofa S. Prokuratura zarzuca im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenie pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Zarzuty dotyczą też czynów o charakterze korupcyjnym.

Według śledczych grupa działała co najmniej od stycznia 2013 r. do listopada 2016 r. Według ustaleń SA w Krakowie zawierał z zewnętrznymi firmami liczne umowy o świadczenie fikcyjnych usług. Te zlecały następnie zamówione przez SA usługi pracownikom tego sądu, w tym jego ówczesnemu prezesowi. Z materiału dowodowego, m.in. z zeznań świadków, wynika, że umowy opiewające zwykle na 8 tys. zł miały charakter fikcyjny, a były prezes przyjmował pieniądze, ale nie wykonywał zleceń.

Głośny Polański

W 2015 r. wszyscy ekscytowaliśmy się wnioskiem o ekstradycję znanego reżysera. Sprawę prowadził Sąd Okręgowy w Krakowie. Była kontrowersyjna i wywoływała sprzeczne odczucia. Z jednej strony dotyczyła oskarżenia o molestowanie (gwałt) nieletniej, z drugiej jednak czyn nastąpił w odległym czasie, bo w 1977 r. Niewątpliwie zainteresowanie tą sprawą rosło ze względu na osobę, której wniosek dotyczył, czyli Romana Polańskiego. Sąd musiał w niej rozstrzygać wiele skomplikowanych problemów prawnych i technicznych, związanych np. z uzyskiwaniem dokumentacji z USA.

W szczególności oceniał akty prawa amerykańskiego, umowę ekstradycyjną między Polską a USA oraz możliwość uwzględnienia wniosku w kontekście uregulowań europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

W postępowaniu SO poddał krytycznej ocenie stosowanie prawa przez niektórych sędziów w USA. Równie mocno krytykował system penitencjarny w Stanach (zwłaszcza w Kalifornii), wskazując, że „wiek poszukiwanego, w połączeniu z fatalnymi warunkami w kalifornijskich aresztach śledczych, w tym niezapewnieniem należytego poziomu opieki lekarskiej, zwiększa prawdopodobieństwo poniżającego i nieludzkiego traktowania".

Wskazał jednak, że dokonana przez Sąd Okręgowy w Krakowie negatywna ocena poziomu przestrzegania gwarancji procesowych poszukiwanego jest oparta wyłącznie na przebiegu postępowania w tej konkretnej sprawie i nie należy jej generalizować.

Postępowanie dotyczące ekstradycji Romana Polańskiego zostało ostatecznie zakończone. Sąd Najwyższy 6 grudnia 2016 r. oddalił kasację w tej sprawie.

Orzekający w niej sędzia SO Dariusz Mazur, doceniony za jakość uzasadnienia wyroku, otrzymał tytuł Sędziego Europejskiego.

W następnym odcinku przedstawimy apelację katowicką.

Jak wygląda obciążenie sądów w apelacji? W sumie wpływ wyniósł 41 tys. spraw, tj. 9 proc. ogółu w Polsce. Więcej jest ich na poziomie rejonu. Do sądów rejonowych apelacji krakowskiej wpłynęło 625,5 tys. spraw, tj. 10,3 proc. wpływu w Polsce.

W apelacji krakowskiej działają cztery sądy okręgowe: w Krakowie (w nim 12 sądów rejonowych), w Kielcach (12 sądów), w Tarnowie (cztery sądy) i w Nowym Sączu (pięć sądów).

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego