Artystki z wyrokiem

Wystawa prac kobiet z Aresztu Śledczego na Grochowie w warszawskiej Kordegardzie.

Aktualizacja: 10.02.2014 12:19 Publikacja: 10.02.2014 07:16

Praca Pawła Althamera - instalacja o nazwie „Wolność" została stworzona z tego co jej autorki mogły

Praca Pawła Althamera - instalacja o nazwie „Wolność" została stworzona z tego co jej autorki mogły znaleźć w więzieniu i co dostały od artysty – są gazety, stare materiały, tiule, wełniany szalik, sztuczny bluszcz i aureola.

Foto: Fundacja "Dom Kultury";

Ekspozycja jest częścią projektu „Sztuka na zamku" Fundacji „Dom Kultury". Przez rok artyści sztuk wizualnych - Paweł Althamer, Paulina Pałka Antoniewicz, Dobrawa Borkała, Justyna Kabala, Eliza Proszczuk, Artur Żmijewski i Grupa Reaktor Laboratorium Rzeźby prowadzili warsztaty plastyczne dla kobiet odbywających karę pozbawienia wolności na oddziale zamkniętym więzienia, tzw. „zamku".

Więcej o projektach

Wiele z nich odsiaduje wyroki za poważne przestępstwa, zostały skazane na długie kary więzienia lub na dożywocie, świadome tego, że znaczną część życia spędzą w więzieniu, głównym tematem swoich prac uczyniły wolność.

O wolności

- Dla mnie sztuka jest procesem społecznym. Nie chcę oceniać tego, co zrobiliśmy pod względem artystycznym, bo tu nie oto chodzi – mówi Artur Żmijewski. - Braliśmy kartkę i wspólnie malowaliśmy. Zwykle bez tematu. Najważniejsze było dla mnie samo spotkanie i tworzenie, wspólne przebywanie. Chodziło o to, żeby sobie posiedzieć, pobawić się farbami, porozmawiać o tym co w więzieniu i co na wolności. Wykonywaliśmy normalne zadania w nienormalnym miejscu.

Zobacz galerię zdjęć

-  „Sztuka na zamku" to wspólny performance. Efekt finalny nie jest najważniejszy – potwierdza Antoni Burzyński, współkurator projektu. – Prace, które powstały są przede wszystkim znakiem tego, co się wydarzyło i jednocześnie punktem wyjścia do opowiedzenia historii ich powstania. Czyli właśnie wspólnej pracy i tworzenia. Uczestniczki warsztatu początkowo nie chciały pokazać twarzy, dlatego na fotoreportażu Małgorzaty Brus widać ich ręce, nogi, tatuaże. Potem większość z nich zdecydowała się ujawnić, oprócz jednej, która w obawie o to, że jej rodzinę mogą spotkać szykany za to, co zrobiła, chciała pozostać anonimowa - wyjaśnia.

Co ciekawe, to ona stała się główną bohaterką rzeźby Pawła Althamera – statuę zdobi jej odciśnięta w gipsie twarz. Instalacja o nazwie „Wolność" została stworzona z tego co jej autorki mogły znaleźć w więzieniu i co dostały od artysty – są gazety, stare materiały, tiule, wełniany szalik, sztuczny bluszcz i aureola. Ta pstrokata postać, jest przeciwieństwem szarej niewoli. Podobnie jak kolorowy „Rajski ogród", który osadzone namalowały wspólnie z Justyną Kabalą.

Maski i ogrody

- Zastanawiałam się jak można opowiedzieć o wolności– mówi artystka. – Do wyboru tematu zainspirowała mnie podróż na Maderę, zrobiłam wiele zdjęć, które potem pokazywałam w czasie warsztatu, podobnie jak obrazy Hieronima Boscha i Józefa Mehoffera. Uczyłam dziewczyny, że malować można również palcami, że można odciskać na płótnie kształty różnych przedmiotów, że ogranicza nas tylko wielkość płótna. Zauważyłam, jaką im te zajęcia sprawiają radość. Na początku trochę się obawiałam tej współpracy, ponieważ nigdy wcześniej nie byłam w więzieniu, ale to uczucie minęło. Miejsce przestało być ważne, gdy skoncentrowałyśmy się na tworzeniu.

Podobne odczucia miała Eliza Proszczuk. Postanowiła, że zrobi z nimi maski, mogące je charakteryzować - swoisty autoportret lub przedstawienie marzeń o sobie, w których później mogłyby opowiadać napisane przez siebie bajki. – Chciałam odrealnić sytuację i przez to sprawić, żeby przestały zastanawiać się gdzie są i co należy zrobić – zaznacza artystka.

Tak powstał video-art, w którym kobiety z aresztu zmieniają się w aktorki, zakładają maski i opowiadają bajki o sobie - w wybranym przez siebie sposobie ekspresji, o pałacach, wyjściu na bal z Leonardo Di Caprio ale i o szarzyźnie dnia, gdy leży się na kanapie, ogląda nudną telewizję i je pizzę.

- To jest tylko mała część całego projektu, maski i film powstały w czasie dwóch spotkań, a warsztaty prowadziłam przez cały rok i zamierzam je kontynuować. Piszę teraz doktorat na związany z nimi temat. Na początku w zajęciach uczestniczyło kilkanaście dziewczyn, ale po pewnym czasie poprosiłam, żeby się zastanowiły, czy naprawdę chcą przychodzić, żeby  potraktowały to poważnie, poczuły odpowiedzialność, że bez nich zajęcia nie będą mogły się odbyć. Zostało sześć dziewczyn. Zauważyłam od razu, że one czują sztukę, być może dlatego, że ludzie, którzy są w izolacji, w warunkach klaustrofobicznych, bez pracy, a są w sile wieku, mają dużą potrzebę kreacji, twórczości – opowiada Eliza.

Przyjemne z pożytecznym

Wystawie towarzyszy film Jacka Taszakowskiego „Sztuka na zamku – dokumentacja". Prezentowane są również dwa numery, wydawanego przez przebywające w areszcie śledczym na warszawskim Grochowie kobiety, pisma  „W Kratkę". Autorką drukowanego w niej komiksu jest jedna z artystek uczestniczących w projekcie – Dobrawa Borykała. „Luna" opowiada historię superbohaterki, która niesprawiedliwie znalazła się w więzieniu. Fabułę i dialogi współtworzą osadzone. Pomysłodawcą komiksu i pisma jest Leszek Wejcman  - Pracujemy nad kolejnym numerem – mówi i dodaje, że magazyn "W Kratkę" jest jednym z wielu działać Fundacji "Dom Kultury", która dostarcza kulturę tam, gdzie ona nie dociera.

Wystawa w Kordegardzie potrwa tylko do 18 lutego, ale jej kuratorzy Justyna Domasłowska-Szulc, Elżbieta Wrona i Antoni Burzyński, planują, że pokażą ją również w innych miejscach.

Rzeźba Althamera prawdopodobnie zostanie sprzedana, a dochód z niej przeznaczony na podstawowe potrzeby więźniarek, m.in. na dentystę.

O projektach

Eliza Proszczuk, Dziewczyny z Zamka – Bajeczki z Krateczki, video, maski, 2013-14

Praca jest efektem jednego z cotygodniowych spotkań z osadzonymi, poruszających motyw bajki. Dziewczyny w „domowym zaciszu", za które muszą starczyć im cele, wymyślają i piszą bajki o sobie. Podczas tego spotkania tworzyły maski mające za zadanie charakteryzować je. Następnie opowiadały lub czytały bajki w swojej masce dodając wybrany przez siebie sposób ekspresji.

Eliza Proszczuk

Małgorzata Brus, fotografie, 2013

Fotografie towarzyszące projektowi Sztuka na zamku są moim subiektywnym zapisem rzeczywistości więziennej. Fotograficzny „świat bez twarzy" zmusza do wychwytywania momentów synkretycznych, połączenia sprzecznych ze sobą światów,  tego z wolności i tego za murami. Artyści śmiało patrzą w słońce, a o uczestniczkach warsztatów mówią tylko tatuaże. Ale też sztuka, która prowadzi do wolności.

Małgorzata Brus

Paulina Antoniewicz, z cyklu: Dupa na zamku, fotografie, 2013-2014

Razem z artystką osadzone wykonywały kartki pocztowe nawiązujące do cyklu prac Pauliny Antoniewicz Dupa w podróży. W jego skład wchodzą między innymi pozdrowienia przesyłane w formie kartek przez „dupę" artystki z różnych miast i krajów. Jednym z ważnych wątków tej pracy jest relacja wobec własnego ciała, oraz nabranie dystansu do sytuacji, w której się znajdują. Żatrobliwa transformacja z osadzonych w bloku zamkniętym ("zamku") w księżniczki na Zamku pozwala nieco oswoić i przełamać powagę swojego szczególnie trudnego położenia.

W czasie spotkań w więzieniu osadzone przygotowały własne kartki w technice collage'u, które następnie wysłały bliskim.

Artur Żmijewski, Warsztaty malarskie, 2013-14

Prace powstały czasie kameralnych spotkań z osadzonymi, które wspólnie z artystą tworzyły każdą z nich. Pracom towarzyszy fragment nagrania z jednego z takich spotkań.

Justyna Kabala, Rajski ogród, akryl na płótnie, 2013

Praca Rajski Ogród powstała podczas warsztatów prowadzonych przez Justynę Kabalę dla osadzonych kobiet w ramach projektu Sztuka na zamku. Kobiety namalowały swoją wersję Rajskiego Ogrodu. Inspiracją była przygotowana przez artystkę prezentacja przedstawień ogrodów w sztuce dawnej i współczesnej, m.in. Hieronima Bosha , Józefa Mehofera, Henri Rousseau a także zdjęcia z Madery i przyniesione na zajęcia kwiaty.

Ekspozycja jest częścią projektu „Sztuka na zamku" Fundacji „Dom Kultury". Przez rok artyści sztuk wizualnych - Paweł Althamer, Paulina Pałka Antoniewicz, Dobrawa Borkała, Justyna Kabala, Eliza Proszczuk, Artur Żmijewski i Grupa Reaktor Laboratorium Rzeźby prowadzili warsztaty plastyczne dla kobiet odbywających karę pozbawienia wolności na oddziale zamkniętym więzienia, tzw. „zamku".

Więcej o projektach

Pozostało 95% artykułu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce