Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.09.2019 08:51 Publikacja: 06.09.2019 08:51
4 zdjęcia
ZobaczPaweł Althamer "Almech", Deutsche Guggenheim w Berlinie, 2012
Foto: Materiały Prasowe/ Fundacja Galerii Foksal
Pana wystawa, którą obecnie można oglądać w Helsinkach, nosi tytuł „I(am)”. Czy to reinterpretacja kartezjańskiego Cogito ergo sum?
Nie, to spontaniczny pomysł, który powstał w wyniku gry, jaką prowadziliśmy, tworząc wystawę w Helsinki Art Museum. Najpierw zaproponowałem tytuł „Egoista”, ale kuratorka Pirkko Siitari powiedziała mi, że to zbyt pesymistyczne. Wtedy wymyśliłem „I(am)”, czyli egoista ukryty. W jednej z sal skumulowanych zostało zresztą kilkanaście moich autoportretów, zebranych przez kuratorkę. Przyznam, że na początku miałem problem, żeby w niej przebywać. Ale potem oswoiłem sytuację, co wymagało tytułowego bycia obecnym
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Znany artysta zamienił nieczynny wybieg dla niedźwiedzi na warszawskiej Pradze w Złotą Wyspę. Po metamorfozie będzie to przestrzeń spotkań i artystycznych działań.
Polskie muzea i galerie zapraszają na stałe prezentacje, ale i, niespodziewanie, na nowe wystawy.
W helsińskiej HAM trwa wystawa Pawła Althamera „I (am)”. Ale to tylko część aktywności artysty w tym projekcie. Niemniej ważne są warsztaty i podróżujący złoty autobus.
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie pojawiła rzeźba przedstawiająca Lecha Kaczyńskiego. Twarz byłego prezydenta wyryto w pniu brzozy.
Paweł Althamer umie dzielić się z odbiorcą radością tworzenia, co widać na jego wystawach w Berlinie i Sopocie.
Wystawa Pawła Althamera „Neighbours" („Sąsiedzi") w New Museum na Manhattanie integruje nowojorczyków wokół wspólnego tworzenia.
Wystawa prac kobiet z Aresztu Śledczego na Grochowie w warszawskiej Kordegardzie.
"Sztuka na zamku" - wspólna wystawa prac osadzonych i polskich artystów sztuk wizualnych już do 5 lutego w warszawskiej Kordegardzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas