[link=http://www.rp.pl/temat/479132_Noc_muzeow.html]Czytaj o warszawskiej Nocy Muzeów[/link]

Nocne zwiedzanie muzeów i galerii ma w Europie długą tradycję. Od kilkunastu lat swoją „Lange Nacht der Museen" organizuje stolica Niemiec, i to dwa razy do roku. Z polskich miast najdłuższy staż ma Poznań: osiem edycji. Od 2005 r. większość krajów Starego Kontynentu obchodzi wspólnie Europejską Noc Muzeów - w majowy weekend.

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,474090_Poznac_muzea_od_innej_strony.html]Zobacz na tv.rp.pl [/link][/wyimek]

W tegorocznej edycji weźmie udział m.in. ponad 2 tys. muzeów we Francji, 450 w Rosji, prawie 400 we Włoszech i ponad 230 w Wielkiej Brytanii. Na oficjalnej stronie [link=http://nuitdesmusees.culture.fr/]nuitdesmusees.culture.fr[/link] swoje programy zgłosiło ponad 80 polskich placówek w 25 miejscowościach.

Przed rokiem w Warszawie muzea i galerie odwiedziło w majową noc prawie 200 tys. osób, w Krakowie ok. 140 tys. Taką publiczność są w stanie zgromadzić tylko najgłośniejsze wydarzenia muzealne.

Przyciąga nie tylko dar-mowy wstęp. Po zapadnięciu zmroku wizyta w muzeum nabiera niepowtarzalnego uroku i ma mniej oficjalny przebieg. Oprócz stałych wystaw i zbiorów udostępniane są np. pracownie konserwatorskie, planuje się wiele imprez towarzyszących.

Najwcześniej, już z piątku na sobotę, startują krakowskie muzea, m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, które zaprasza do udziału w grze „Poszukiwania średniowiecznego skarbu Krakowa". Atrakcją będzie udostępnienie po raz pierwszy podziemi Rynku i Sukiennic.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza m.in. na pokaz zabytków archeologicznych z Sudanu, MN we Wrocławiu – na wystawę poświęconą Tadeuszowi Kantorowi, a Muzeum Śląskie w Katowicach – na „Noc otwartą" Pracowni Konserwacji Zabytków.

W akcji uczestniczą też mniejsze placówki. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu proponuje „Węgierską noc", w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli aktorzy będą czytać „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj". Ciężar organizacji imprez spoczywa na samorządach, które - sądząc po zainteresowaniu - doceniły promocyjny walor Nocy Muzeów dla regionu.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Program na [link=http://www.noc-muzeow.pl]www.noc-muzeow.pl[/link]