W 2012 obchodzimy 40-lecie konwencji o ochronie dziedzictwa, która dała początek tej liście. Od 1972 wpisano na nią 936 obiektów z 153 krajów. Polska ma ich w tej chwili 13. Są to: Stare Miasto w Krakowie z Wawelem i Kazimierzem, Kopalnia Soli w Wieliczce, Obozy zagłady Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Zespół staromiejski w Toruniu, Zamek krzyżacki w Malborku, zespół architektoniczny i krajobrazowy w Kalwaria Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski (park krajobrazowy na terenie Polski i Niemiec), Hala Stulecia (Ludowa) we Wrocławiu. Wniosek o nowy wpis cerkwi karpackich to rezultat współpracy Polski i Ukrainy.
Przygotowywały go - po stronie polskiej Narodowy Instytut Dziedzictwa, a po ukraińskiej: Państwowy Historyczno-Architektoniczny rezerwat w Żółkwi i Naukowo-Badawczy Instytut badania Zabytków w Kijowie. Wspierają go ministerstwa kultury obu krajów. Najstarsze drewniane cerkwie na terenie polskich i ukraińskich Karpat pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Są wyjątkowymi zabytkami, w większości doskonale zachowanymi, pięknie wkomponowanymi w krajobraz regionu. Budowano je głównie z drewna iglastego w technice zrębowej, na kamiennym podmurowaniu, i kryto gontem. Budzą podziw rozwiązaniami konstrukcyjnymi i urodą. Każda z nich to unikatowe dzieło.
Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu (na terenie Polski) wyróżnia piękna strzelista sylwetka. Jest to jedna z najlepiej zachowanych łemkowskich świątyń (obecnie użytkowaną przez wspólnotę rzymsko-katolicką).
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu (równieź polskie Karpaty) reprezentuje świątynię typu halickiego. Zbudowano ją około 1600 roku. Ma mocną zwartą bryłę zwieńczoną kopulastymi hełmami. To jedna z najstarszych drewnianych świątyń greckokatolickich w Polsce z rzadko spotykaną galerią wokół kaplicy. Jej wartość podnosi wspaniała polichromia z XVIII wieku wewnątrz, przedstawiająca scenę Sądu Ostatecznego.
Cerkiew św. Ducha z Rohatyna pochodzi z XV/XVI wieku. To z kolei najstarsza cerkiew drewniana na terenie Ukrainy. Ma spadziste dachy pokryte gontem i dzwonnicą zwieńczoną iglicą. Wewnątrz chlubi się pięknym renesansowym ikonostasem - renesansowym 1650 r.