Był także grafikiem, autorem komiksów, scenarzystą, scenografem dla Kabaretu Starszych Panów, projektantem lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autorem ilustracji do ponad 200 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W 1955 roku ukończył ASP w pracowni Jana Marcina Szancera i w tym też roku rozpoczął pracę w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował potem z wieloma wydawcami oraz czasopismami dla dzieci i młodzieży: „Misiem", „Płomyczkiem", „Płomykiem", „Świerszczykiem".
Własne postacie i ich przygody wymyślał zgodnie z dewizą Georges'a Braque'a, „który mówił, że jeśli chce mieć jakiś obraz, to go sobie maluje. Ze mną jest podobnie – kiedy mam pomysł na jakieś ilustracje, a nie mam tekstu, to go piszę" – opowiadał w wywiadzie dla „Plusa Minusa" z 2017 roku.
O sukcesie, jaki odniósł, zdecydowało poczucie humoru i niepowtarzalna kreska. Podobno, gdy powstawały filmy według książek przez niego ilustrowanych, reżyserzy szukali odtwórców ról według narysowanych przez Butenkę postaci, jak na przykład Konrad Nałęcki w filmach „Mniejszy szuka dużego" czy w „I ty zostaniesz Indianinem".
Gapiszona powołał do życia w 1958 roku, początkowo rysując go na szklanych taflach na żywo w telewizji. Potem w „Misiu" zaczął pojawiać się w serii kolorowych ilustracji. Przygody Gapiszona zrobiły karierę w Polsce i za granicą. Na ich podstawie realizowano też wielokrotnie filmy animowane. Butenko kontynuował wymyślanie nowych historii bohatera jeszcze po 2000 roku.