Rafał Adamus: Naprawa pełna zastrzeżeń

W zmianach organizacji wymiaru sprawiedliwości nie powinny dominować jakiekolwiek ambicje polityków lub samych sędziów, ale wyłącznie imperatyw interesu ogółu obywateli.

Publikacja: 19.02.2025 05:10

Rafał Adamus: Naprawa pełna zastrzeżeń

Foto: Adobe Stock

Źle się dzieje w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Czas załatwiania spraw jest karykaturalnie długi. Klasa polityczna zrobiła dosłownie wszystko, aby obniżyć autorytet wymiaru sprawiedliwości, czyli autorytet Rzeczpospolitej. Następuje to w czasie olbrzymiej niepewności geopolitycznej. Wyroki sądu zawsze podlegały merytorycznej krytyce. Niemniej w Polsce od pewnego czasu nie ma cywilizowanej krytyki wyroków. Jej miejsce zajął nihilizm. Politycy „nie uznają” wyroków sądów. Politycy grożą sędziom wskazywanym z imienia i nazwiska wyrzuceniem ich z wymiaru sprawiedliwości. Sponsorowali specjalne kampanie przedstawiające sędziów w nieprawdziwie złym świetle. Ba, wykorzystywali hejterów do wylewania pomyj na sędziów. Niektóre nominacje kadrowe w sądach po 2017 roku ewidentnie nie opierały się na czynniku merytorycznym. Kryzys w polskich sądach rozlał się na forum międzynarodowe.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Jest projekt, czemu tak późno
Rzecz o prawie
Marek Celej: Zmiany w delegacjach sędziowskich są konieczne
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Tylko sprawiedliwość
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Brakuje zjazdowych emocji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzecz o prawie
Jakub Sewerynik: Śmierć bez należytej troski, czyli jeszcze o aborcji w dziewiątym miesiącu ciąży
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne