Marek Domagalski: Radykalizm i ostracyzm nie naprawią sądownictwa

Rewolucyjne zmiany nie przywrócą normalności w sądownictwie. Mogą dać tylko chwilową przewagę jednej czy drugiej opcji ze stratą dla obywateli.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Marek Domagalski: Radykalizm i ostracyzm nie naprawią sądownictwa

Foto: Adobe Stock

Zresztą PiS mimo ośmiu lat rządów i prezydenta z jego obozu nie zaprowadził swoich porządków. Dlaczego więc miałoby się to udać obecnej władzy?

Jej twarde działania bez zważania na ograniczenia prawne już teraz nie robią większego wrażenia na wielu sędziach i prokuratorach, którzy nie bez racji mogą hamować te poczynania. Jak choćby odwoływanie przez ministra Adama Bodnara sędziego Piotra Schaba z funkcji prezesa warszawskiego Sądu Apelacyjnego, który to zamiar negatywnie zaopiniowało Kolegium SA (minister uważa, że nie była to opinia, bo nie miała uzasadnienia). a sam sędzia Schab uważa, że decyzja ministra jest bezprawna. Tak czy inaczej, chyba mógł minister wystąpić o dołączenie uzasadnienia. Kilka dni nie robi różnicy, chyba że chodzi o demonstrowanie determinacji nowej władzy, choćby za cenę proceduralnych sporów z istotną częścią władzy sądowniczej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Michał Zacharski: Solidna ochrona ofiar gwałtu. Ale nie za cenę niesłusznych skazań
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?