Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 16:27 Publikacja: 20.06.2023 09:03
Kopalnia w Turowie
Foto: PAP/EPA
Publiczne wypowiedzi premiera i innych przedstawicieli rządu o postanowieniu WSA w Warszawie wstrzymującym wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. są niedopuszczalne i szkodliwe dla konstytucyjnego porządku prawnego – ogłosił zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. W ocenie stowarzyszenia rządzący nie odnieśli się do podstawy prawnej postanowienia ani do jego motywów zaprezentowanych w pisemnym uzasadnieniu. W szczególności twierdzenia ministra aktywów państwowych, że WSA „realizuje obce interesy”, że sędzia wydał postanowienie „w imię jakiegoś zaślepienia”, które ma polegać na „walce z tym rządem”, są nieakceptowalne, obraźliwe i szczególnie niebezpieczne dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Nie zamierzam tłumaczyć ministra poza uwagą, że politycy mają jednak pewne przyzwolenie na ostrzejsze wypowiedzi w debacie publicznej, i chcę tu się skupić na uzasadnieniu postanowienia wydanego na niejawnym posiedzeniu, co nie jest zarzutem, tylko stwierdzeniem faktu. Jest dość krótkie, ale dużo miejsca poświęca przekonaniu, że decyzja generalnego dyrektora ochrony środowiska dotycząca określenia środowiskowych uwarunkowań dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, jest zaledwie elementem, a może nawet elemencikiem tego przedsięwzięcia: ustala jedynie, czy zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z prawem, nie przesądza, czy inwestor będzie je realizował, i udzielona zostanie koncesja na dalsze wydobycie węgla. Dokonuje też prounijnej i proekologicznej wykładni wielu przepisów i dochodzi do konkluzji, że „nie można wykluczyć” wadliwości decyzji GDOŚ.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie...
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto równi...
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że możn...
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Nie...
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas