Aktualizacja: 09.07.2025 12:06 Publikacja: 27.12.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Profesjonalni pełnomocnicy mierzą się z coraz powszechniejszą praktyką zwracania przez sądy pism procesowych z powodu ich rzekomych braków formalnych. Sprawa jest poważna, bezpodstawne zwroty pism znacznie wydłużają czas postępowania, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przedawnienia roszczeń.
Otrzymanie zarządzenia o zwrocie pisma jest dla pełnomocnika czymś wysoce niepożądanym. Jednakże otrzymanie zwrotu całkowicie bezzasadnego, który w dodatku jest zwrotem definitywnym (ponownym) to już prawdziwy koszmar. Liczba prawników, która nie doświadczyła tego, w ostatnim czasie maleje. Zwroty zdarzają się coraz częściej z coraz bardziej błahych powodów. Ciężko uchwycić problem, ponieważ brakuje oficjalnych statystyk. Problem jednak istnieje – pełnomocnicy wymieniają się doświadczeniami w mediach społecznościowych, na konferencjach czy też korytarzach sądowych. Jest on tym poważniejszy, że w sprawach skomplikowanych, wymagających dołączenia do pozwu tysięcy dokumentów, o błąd natury technicznej lub rachunkowej łatwo.
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto równi...
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że możn...
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Nie...
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas