Izabela Mendyk-Pichur, Marcin Dobras: Sygnalista nie jest wrogiem

Legislator sądzi, że zalewając pożar, rozwiąże problem.

Publikacja: 13.09.2022 11:08

Izabela Mendyk-Pichur, Marcin Dobras: Sygnalista nie jest wrogiem

Foto: Adobe Stock

Trwają badania ichtiologiczne i toksykologiczne mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy ekologicznej w postaci masowego śnięcia ryb w Odrze. Na razie nie wiadomo, czy przyczyny „są naturalne” czy„zawinił człowiek”.

Niefortunnym zbiegiem okoliczności 1 września, bez związku ze sprawą na Odrze, weszły w życie przepisy ustawy z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, która zaostrza sankcje za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Pytanie, czy zaostrzenie sankcji odstraszy i powstrzyma ewentualnych sprawców przed dokonywaniem przestępstw przeciwko środowisku, jeżeli równocześnie nie są implementowane mechanizmy wspierające wykrywanie winowajców na gorącym uczynku . Wyznaczenie przez komendanta głównego policji 1 miliona zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców wskazuje, że ich identyfikacja „post factum, na podstawie zwykłych czynności operacyjnych jest znacznie utrudniona. Ewentualny nielegalny zrzut nastąpił, a do dziś wszelkie ślady potencjalnego przestępstwa mogły spłynąć z nurtem rzeki, bo firma, która miała awarię, już dawno ją naprawiła.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

ZUS
Rząd podwyższa składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców w 2022 r.
Prawo w Firmie
Nowy projekt rządu: pracownik bez szczepienia nie dostanie pensji
Prawo dla Ciebie
Wszystko o nowym roku szkolnym 2021/22: egzaminy, szczepienia i 300+
Prawo w Firmie
Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju
Nauczyciele
Reforma edukacji ministra Czarnka - kurator oceni jakość pracy szkoły