Joanna Parafianowicz: Etyka adwokacka to coś więcej niż zbiór narzuconych zasad

Nie tylko dyskusja nad projektem zmian w kodeksie etyki adwokackiej, ale i codzienna obserwacja przedstawicieli palestry wskazuje, że dyskusja o postępowaniu – godnym, przyzwoitym, należytym, bądź pożądanym, niezależnie od czasów, w których żyjemy – jest adwokaturze potrzebna.

Publikacja: 05.10.2021 10:07

Joanna Parafianowicz: Etyka adwokacka to coś więcej niż zbiór narzuconych zasad

Foto: AdobeStock

Nie z tej przyczyny, jednakże, iż morale adwokatów ulega istotnej zmianie. Zmienia się bowiem świat wokół i choć, jak mniemam, nadal odpowiedź na pytanie o to „jak żyć?", brzmieć może „przyzwoicie", to nie sposób nie dostrzec jak wiele okoliczności towarzyszących praktyce zawodowej się zmienia...pozostawiając pewne sprawy dokładnie w tym samym miejscu, w którym były 100 lat temu. Zawsze, jednakże warto o nich rozmawiać.

O ile w latach 20-tych XX wieku adwokat nie posługiwał się stroną internetową (nadal nie każdy z nas ją ma), to oczywiste wydawało się, że niezgodne z zawodową etyką byłoby napraszanie się osobie, która o to nie prosi z propozycją udzielenia jej pomocy prawnej. Pomimo tego, że w latach 20-tych XXI wieku wielu z nas prowadzi konta w mediach społecznościowych, mało kto publikuje na nich rozbierane zdjęcia bądź treści, z których wynika, że sprawy załatwiamy po starych znajomościach z sędziami. Choć kiedyś nie do pomyślenia było wsunięcie zawierającej nasze dane papierowej wizytówki, dzisiaj coraz częściej wypieranej przez wizytówkę w google, to nadal dość jasne jest, że reklama, choćby dozwolona (zgodnie z wymogami prawa unijnego) nie da adwokatowi tego, co dla niego szczególnie cenne, czyli renomy, rozpoznawalności i zaufania.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Aborcja dozwolona nie znaczy dowolna
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Zbiórka na PiS wyrasta na obywatelską samoobronę
Rzecz o prawie
Gutowski, Kardas: Paradoksy polskiego sądownictwa
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: Gdy pióro staje się bronią, czyli dziś każdy z nas jest dziennikarzem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne