Włoski Sąd Najwyższy orzekł 9 września 2021 r. w składzie połączonych izb, że nie stanowi zachowania dyskryminującego umieszczanie krzyża na ścianie klasy w szkole publicznej, o ile taką wolę wyraziła społeczność szkolna.
Rozsądny kompromis
Autonomia szkoły pozwala również na umieszczanie symboli innych religii, jeśli tak zdecydują uczniowie lub ich rodzice. Sąd wskazał, że społeczności, zróżnicowane w swojej tkance światopoglądowej, powinny dążyć do „accomodamento ragionevole" – rozsądnego kompromisu, poprzez wspólne poszukiwania wspaniałomyślnego, pośredniego rozwiązania, pozwalającego na godzenie różnych stanowisk. To niezwykle wyważone rozstrzygnięcie, które może stać się kamieniem milowym na drodze rozumienia i godzenia neutralności światopoglądowej państwa i wolności religijnej.
Czytaj więcej
Prokurator Generalny skierował skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicz...
W Europie od wielu lat toczy się zażarty spór o symbole religijne w przestrzeni publicznej, w którym istotne miejsce zajmują symbole chrześcijańskie – przede wszystkim krzyż. Osoby niewierzące lub niechętne chrześcijaństwu twierdzą, że obecność krzyża w miejscach publicznych, urzędach czy szkołach jest niezgodna z neutralnym charakterem tych miejsc i może wpływać na osoby sprawujące funkcje publiczne, jak i poszczególnych obywateli, a tym samym narusza ich prawo wolności religijnej (w tym przypadku w postaci negatywnej, zwane również prawem wolności od religii). Z kolei druga strona sporu podnosi, że krzyż stanowi integralną część tożsamości narodowej, reprezentując istotne wartości ważne dla jednostki, a więc jego usunięcie z przestrzeni publicznej jest niedopuszczalne. Zwolennicy tego stanowiska podkreślają, że krzyż, sam w sobie, niczego nie narzuca, a tym samym nie narusza wolności niechrześcijan.
Strasburg już był
Przed dziesięciu laty podobny spór o krzyż został rozstrzygnięty w przełomowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi przeciwko Republice Włoskiej. Wówczas niewierząca matka ucznia sprzeciwiła się obecności krzyża w szkole, uznając, że symbol ten indoktrynuje jej dziecko, naruszając prawo wolności od religii. Jej skarga została ostatecznie oddalona – Wielka Izba ETPCz zmieniła wyrok sądu I instancji większością 15:2, uznając, że krzyż jest symbolem pasywnym, niepowodującym aktywnej indoktrynacji religijnej pozwalającej na stwierdzenie naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.