Tak jest i w styczniu, choć skala wzrostu w styczniu była mniejsza w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Tak wynika z analizy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Ekonomiści uważają, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się krótkookresowego wzrostu liczby bezrobotnych, głównie za sprawą niekorzystnego wpływu czynników sezonowych.
W styczniu przedsiębiorcy zgłosili znacznie więcej ofert i tym samym odbudowali straty z miesięcy wcześniejszych. W porównaniu do sytuacji przed rokiem ogłoszeń o zatrudnieniu jest o wiele więcej. Po dwumiesięcznym przestoju nowe miejsca pracy pojawiły się dla sprzedawców i kadry zarządzającej. Popyt na nowych pracowników zgłaszała również telekomunikacja i transport. Zwiększyło się ponadto zapotrzebowanie na doradców klienta i konsultantów, głównie z firm produkcyjnych i usługowych. Wyraźnie wzrosła liczba ofert pracy dla inżynierów. W ostatnim miesiącu relatywnie mało ogłoszeń o zatrudnieniu pojawiło się dla pracowników w bezpośredniej produkcji, w firmach human resources oraz etatów dla ekonomistów. – analizuje BIEC. Ekonomiści zastrzegają, iż prawdopodobnie jest to jednak chwilowa stagnacja, gdyż tego typu ofert jest nadal znacznie więcej niż przed rokiem. Niska w porównaniu do sytuacji w tym samym okresie przed rokiem jest natomiast liczba ogłoszeń o stażach pracy, a także dla prawników i tłumaczy. Wielkość strumieni bezrobotnych napływających i odpływających z zasobu bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia świadczy o wzroście rotacji na rynku pracy w 2010 roku.
Ich zdaniem suma tychże strumieni była średnio o 10 tysięcy bezrobotnych większa w 2010 roku w porównaniu do 2009 roku. Ten wzmożony ruch w zasobach osób bezrobotnych może świadczyć zarówno o postępującym procesie dopasowań na rynku pracy i zmianach w jego efektywności. Może również przyczynić się do spadku średniego czasu trwania bezrobocia, co powinno korzystnie wpłynąć na poprawę sytuacji bezrobotnych. Warto podkreślić, również iż w ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost odpływu z bezrobocia do zatrudnienia. W grudniu ubiegłego roku z tytułu podjęcia zatrudnienia wyrejestrowało się blisko 19,5 tysiąca bezrobotnych, stanowi to wzrost o ponad 19% w ujęciu miesięcznym. Z kolei w porównaniu do grudnia 2009 roku pracę znalazło o blisko 18 tysięcy bezrobotnych więcej (co stanowi wzrost o 17,5%). Z drugiej strony, w grudniu 2010 roku do zasobu bezrobotnych napłynęło ponad 46 tysięcy nowych bezrobotnych, co daje zmianę na poziomie blisko 19% w ujęciu miesięcznym. Był to największy napływ bezrobotnych odnotowany w 2010 roku.