Osoby w wieku 55–64 lata to jedyna grupa wiekowa, w której bezrobocie w ostatnim roku zmalało, a wskaźnik zatrudnienia dla tej kategorii wzrósł od 2009 r. z 32 do 37,7 proc. Jak pokazało badanie Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP, 93 proc. przedstawicieli badanych przedsiębiorstw zgadza się ze stwierdzeniem, że pracownicy 50+ to dobrzy specjaliści. Za co pracodawcy cenią ich szczególnie?
Cechy, których próżno szukać u młodych
Pracodawcy uznają pracowników 50+ przede wszystkim za bardziej dyspozycyjnych i opanowanych w porównaniu do młodych. Dyspozycyjność ceni aż 83 proc. przedstawicieli firm, a opanowanie – 80 proc. - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP.
Ponadto starsi bardziej identyfikują się ze swą pracą i wykazują zaangażowanie. Zdaniem 59 proc. pracodawców praca odgrywa większą rolę dla pracowników 50+ niż dla ludzi młodych, a 55 proc. twierdzi, że pracownicy 50+ wykazują większe zaangażowanie od swoich młodszych kolegów.
Dojrzali pracownicy w prawie każdej firmie
Zaledwie 6 proc. firm nie zatrudnia pracowników w tym wieku. Istotnie częściej starsi znajdują swoje miejsce w firmach zatrudniających 250 osób i więcej (99 proc.).
Najciężej starszym osobom znaleźć pracę w firmach zajmujących się handlem i naprawami – 11 proc. z nich nie zatrudnia pracowników 50+.