– Badanie Assessment Centre bardzo dobrze się sprawdza, gdy chcemy poznać potencjał menedżerski kandydatów – mówi Grażyna Rzehak, dyrektor ds. personalnych grupy Żywiec. Firma stosuje centra oceny głównie w dwóch przypadkach: gdy rekrutuje do pracy absolwentów oraz gdy wśród przedstawicieli handlowych szuka menedżerów na niższe stanowiska kierownicze.
– Ta metoda pozwala się dowiedzieć, czy oprócz doskonałych umiejętności sprzedażowych poradzą sobie także z kierowaniem ludźmi – wyjaśnia Rzehak. Jak dodaje, badana jest odporność na stres, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych czy budowania relacji międzyludzkich i współpracy z innymi.
Czujne oko asesora
Zwykła rozmowa kwalifikacyjna opiera się głównie na deklaracjach potencjalnego pracownika, który – co oczywiste – unika pokazywania się w niekorzystnym świetle. Assessment Center, czyli centrum lub ośrodek oceny, pozwala zobaczyć kandydata w konkretnych sytuacjach. W badaniu bierze udział co najmniej sześciu–ośmiu kandydatów jednocześnie, przygotowują prezentację, mają porozmawiać z klientem, w którego rolę wciela się aktor, albo pokierować pracą zespołu. Ćwiczenia trwają kilka godzin, badane jest kilka kompetencji, a oceny dokonuje kilku asesorów.
Jak twierdzi Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor ds. personalnych w DHL Express (Poland), metodą AC firma rekrutuje na wszystkie stanowiska dyrektorskie wyższej kadry zarządzającej, a także niektóre menedżerskie. Z kolei Łukasz Kośnik, partner Antal International, zauważa, że często AC jest stosowana przy rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie stricte techniczne w obszarze IT. – Pracodawcom zależy, aby sprawdzić potencjał kandydatów do współpracy z zespołem, a także dostawcami zewnętrznymi – mówi Kośnik.
Jak zauważa Katarzyna Smyłła z Sedlak & Sedlak, Assessment Centre jest metodą bardzo uniwersalną. – Jeśli dobrze ustalimy, co jest kluczowe dla danego stanowiska i w związku z tym, jakie kompetencje mają być weryfikowane, można je stosować praktycznie do wszystkich typów i szczebli stanowisk – dodaje.