Aktualizacja: 12.11.2014 10:01 Publikacja: 12.11.2014 10:01
Spora różnica płac sprawia, że zarówno na świecie, jak i w Polsce rośnie grupa informatyków wybierających kontraktowy model współpracy.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawałej GH Grzegorz Hawałej
Marcin, menedżer w znanej spółce informatycznej, do dziś żałuje odejścia jednego ze swych specjalistów od systemu SAP, który we wrześniu wybrał pracę na kontrakcie. Zadecydowała konkurencyjna oferta – obecnie zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie, ponad połowę więcej niż wcześniej.
Spora różnica płac sprawia, że zarówno na świecie, jak i w Polsce rośnie grupa informatyków wybierających kontraktowy model współpracy. Potwierdzają to m.in. wyniki badania „Kontraktorzy w IT", firmy rekrutacyjnej Antal International, w którym prawie 60 proc. z ponad setki ankietowanych specjalistów stwierdziło, że woli taką współpracę niż etat. (Ten wybrałby co piąty badany). Dla co czwartego forma zatrudnienia nie miała większego znaczenia. Wśród powodów wyboru pracy na kontrakcie na pierwszym miejscu znalazły się wyższe zarobki – wskazywane przez trzy czwarte informatyków. Drugim co do ważności powodem (40 proc.) była większa elastyczność czasu pracy, w tym możliwość wyboru terminu rozpoczęcia kolejnego projektu, a na trzecim miejscu znalazła się możliwość wyboru projektu.
Są pokorni, nieroszczeniowi, pracowici, przygotowani na najgorsze warunki i najniższą płacę. Koreańczycy z Półno...
Różnice między oceną najbardziej atrakcyjnych pracodawców a firm, w których pracujemy, są teraz znacząco mniejsz...
Globalne przyspieszenie cyfryzacji pobudza unijny rynek pracy w IT. W ubiegłym roku liczba zatrudnionych tam pro...
Bezrobocie we Francji skoczyło w I kwartale 2025 r. o 8,7 proc. wobec IV kwartału 2024 r. - z 3,1 mln do 3,4 mln...
Wybór ofert pracy w HR jest teraz o połowę mniejszy niż w pierwszych latach po pandemii. I podobnie jak w IT, ro...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas