Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 21:58 Publikacja: 09.09.2024 04:30
Tylko co dziesiąty pracodawca nie stosuje dzisiaj cyfrowych narzędzi i technologii wspierających rekrutację i wdrożenie nowych pracowników.
Foto: Adobe Stock
Lipcowe odbicie w ofertach pracy okazało się niezbyt trwałe – wynika z analizy Adecco Group, która obok portali pracy obejmuje także media społecznościowe.„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje dane, według których liczba ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych (która w lipcu wzrosła do powyżej 300 tys.) w ubiegłym miesiącu ponownie zmalała – do 286,5 tys. Spadki widać praktycznie we wszystkich największych branżach.
Jedynie handel detaliczny utrzymał się w sierpniu na podobnym poziomie rekrutacji co miesiąc wcześniej. Z kolei największe, 8–9-proc. spadki liczby oferty pracy w porównaniu z lipcem mogły odczuć w zeszłym miesiącu osoby szukające zatrudnienia w finansach i w budownictwie. O 6 proc. zmniejszyła się liczba ofert w branży inżynieryjnej, która jednak zapewniła w zeszłym miesiącu największy wybór propozycji pracy (prawie 32 tys.). Spadek było widać w IT, gdzie opublikowano 31 tys. ofert, o 7 proc. mniej w porównaniu z lipcem.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Płatnicy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe (RWS) otrzymają wkrótce korespondencję w tej sprawie - poinformował ZUS.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą nową instytucję - uzupełniający urlop macierzyński. Skorzystają z niej rodzice i opiekunowie wcześniaków.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Deklarowanego w badaniach wzrostu gotowości firm do zwiększania zatrudnienia w 2025 r. nie widać w listopadowych danych o ofertach pracy, także tej sezonowej.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Rząd pracuje nad zmianą definicji mobbingu, dzięki czemu pracownikowi łatwiej będzie zgłosić takie zachowanie.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Wzrośnie pensja minimalna i składki na ZUS, szykują się też kontrole umów B2B. Na obniżce składki zdrowotnej zyska niewielu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas