Specjaliści i menedżerowie otwarci na zawodowe zmiany

Większość specjalistów i menedżerów z optymizmem zaczęła 2024 rok – dobrze oceniając swoje perspektywy zawodowe w najbliższych miesiącach.

Publikacja: 08.01.2024 03:00

Specjaliści i menedżerowie otwarci na zawodowe zmiany

Foto: Adobe Stock

Specjaliści w dziedzinie life sciences (czyli medycyny, biotechnologii, farmacji) to najwięksi optymiści w ocenie swoich perspektyw zawodowych w 2024 r. W wartość swych kompetencji na obecnym rynku pracy wierzy aż 77 proc. z nich – wynika z raportu płacowego Hays Poland na 2024 r., w którym 53 proc. z 1400 badanych specjalistów i menedżerów optymistycznie ocenia swoje perspektywy zawodowe w tym roku.

Mają do tego podstawy, skoro 90 proc. pracodawców planuje w tym roku rekrutację pracowników, a w branży life sciences – 91 proc. Wprawdzie ubiegłoroczne spowolnienie w gospodarce ograniczyło wybór ofert pracy, to doświadczeni eksperci mają poczucie, że jakość ich umiejętności obroni się w oczach pracodawców. Są świadomi, że znalezienie innej pracy lub wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia jest możliwe, tym bardziej że oczekiwane w 2024 r. ożywienie zwiększy lukę kompetencyjną w wielu firmach.

W tym w branży IT; pomimo wyraźnego w 2023 r. spowolnienia specjaliści IT są wiceliderami optymizmu… siedmiu na dziesięciu z nich dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje perspektywy zawodowe w tym roku. Niewiele mniej optymizmu jest wśród specjalistów HR (64 proc.). Co prawda Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza Hays Poland, zaznacza, że ze spadkiem popytu powinni się liczyć specjaliści ds. rekrutacji (w latach 2021–2022 firmy mocno inwestowały w rozwój tych zespołów), lecz z kolei rośnie rola HR w budowaniu motywacji i zaangażowania pracowników. W tym rola polityki płacowej, co przekłada się na duże znaczenie ekspertów w obszarze kadrowo-płacowym. Niewiele mniej optymizmu jest wśród prawników i specjalistów ds. podatków (60 proc.).

Przewaga dobrych nastrojów wpływa na oczekiwania podwyżek (liczy na nie 60 proc. badanych), a także na plany zawodowe. Co czwarty specjalista i menedżer szykuje się do zmiany pracy lub ścieżki kariery w 2024 r., a 40 proc. wyraża otwartość na ciekawe oferty. Na tę gotowość do nowych wyzwań zawodowych wpływa fakt, że prawie co trzeci specjalista i menedżer nie widzi możliwości rozwoju kariery zawodowej w obecnym miejscu pracy, a ponad połowę do rozważania zmiany pracy skłania niezadowalający poziom wynagrodzenia.

Te opinie współgrają z wynikami niedawnego sondażu portalu Pracuj.pl, który pod koniec 2023 r. objął zróżnicowaną grupę pracowników. Ponad połowa z nich zadeklarowała noworoczne postanowienia związane z pracą, przy czym niemal trzy na cztery osób z tej grupy w ramach zobowiązań na 2024 r. planowały zmianę pracy.

Na drugim miejscu są te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji (obiecuje to sobie 55 proc. badanych pracowników), a prawie czterech na dziesięciu z nich zamierza bardziej zadbać o równowagę między pracą i życiem osobistym.

– To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia – zwraca uwagę Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu
Rynek pracy
Więcej dobrze płatnej pracy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Młodzi z pokolenia Z cenią dobre staże