Praca na emeryturze wciąż mało popularna

Prawie połowa pracujących emerytów robi to ze względów finansowych. Niewiele mniej uważa, że praca dodaje im energii. Obecnie aktywni zawodowo emeryci stanowią mniejszość. Jednak większość osób po pięćdziesiątce planuje dłuższą pracę.

Publikacja: 13.09.2023 17:27

Prawie połowa pracujących emerytów robi to ze względów finansowych

Prawie połowa pracujących emerytów robi to ze względów finansowych

Foto: Adobe Stock

Obecnie pracuje kilkanaście procent emerytów. Jednak większość (69 proc.) osób, których do wieku emerytalnego dzieli mniej niż cztery lata, zamierzają pracować dłużej. Tak wynika z badania opinii społecznej OLX i Minds&Roses. Co siódma osoba nie ma planów, a prawie co piąta jest zdecydowana – nie będzie pracowała. Chęć dorobienia do emerytury, przebywanie wśród ludzi oraz sympatia dla własnej pracy to trzy najczęściej wymieniane przyczyny, dla których ludzie chcą pracować dłużej. Zaś chęć realizowania planów, na które dotąd nie było czasu, kłopoty ze zdrowiem i niechęć sprostania nowym wyzwaniom – to argumenty, z powodu których część zamierza pobierać tylko emeryturę.

Czytaj więcej

Co dwudziesty pracujący jest emerytem lub rencistą

Korzyści pracy na emeryturze

W badaniu zapytano obecnych pracujących emerytów, dlaczego pracują. Z zamkniętego katalogu przyczyn co trzeci lub więcej wymienił: finanse (49 proc.), dobry wpływ pracy na samopoczucie ("praca dodaje mi energii" – 44 proc.), odpowiedni stan zdrowia (36 proc.). Co trzecia osoba przyznała, iż lubi swoją pracę. Względy finansowe ważniejsze były dla kobiet 61 proc. niż dla mężczyzn (33 proc.). Jest to zrozumiałe, ponieważ świadczenia pań zwykle są niższe niż emerytury mężczyzn.

Tak jak dla większości pracowników przed wiekiem emerytalnym praca na etat jest najbardziej powszechną forma umowy, tak w przypadku emerytów są to: umowa zlecenie, dzieło lub praca na część etatu. 19 proc. ankietowanych zainteresowanych było niepełnym wymiarem godzin pracy, a co siódmy wskazywał na dogodność godzin pracy jako warunek jej podjęcia. Co dziesiąty badany wskazywał na pracę dopasowaną do swojego stanu zdrowia.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Zderzymy się z emerytalną ścianą

Z badania wynika, że ponad 40 proc. niepracujących emerytów przyjęłoby propozycję pracy – gdyby ją dostało. Ponad połowa chętnie pracowałaby na cześć etatu, znacznie mniej na umowie zleceniu.

Inaczej możliwości znalezienia pracy oceniają osoby pracujące i bierne zawodowo. Dla 44 proc. pierwszych jest to łatwe, dla 27 proc. trudne (pozostali nie umieli ocenić. Znacznie bardziej wstrzemięźliwi są niepracujący 68 proc. uważa, że trudno jest zmienić pracę, a dla co dziesiątej osoby jest to łatwe.

Najlepszy pośredniak to znajomi

Znajomi są najczęściej wymieniani jako pomocnicy w znalezieniu poprzedniej, obecnej czy przyszłej pracy. Uważają tak osoby aktywne zawodowo i bierne. Pracujący wskazali również na serwisy z ogłoszeniami o pracę i na internet jako źródło informacji o wakatach, a na trzecim. Co trzeci niepracujący szukałby również informacji o zajęciu w urzędzie pracy.

Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób w wieku 50+, z podziałem na grupy w wieku przed okresem ochronnym, w wieku ochronnym oraz na emeryturze.

Czytaj więcej

Średnia życia preferuje kobiety, ale nie wysokość ich emerytur

Ze statystyk serwisu OLX Praca wynika, że przybywa ofert przeznaczonych dla "silversów". Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w gastronomii albo jako zawodowy kierowca. Nieco mniej w roli sprzedawcy, przy produkcji oraz jako pracownik sklepu. Pojawiają się także oferty z obszaru IT (tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT). Z kolei przeglądający ogłoszenia najchętniej wyświetlali oferty pracy przeznaczone dla kierowców, w ochronie, administracji biurowej, za granicą i przy produkcji. 

Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Zawód z misją, nie tylko z cyferkami. Kim naprawdę jest biegły rewident?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rynek pracy
Zatrudnienie spada od sześciu kwartałów