Dyrektor IW, Michael Hüther, w wywiadzie dla „Rheinische Post” wezwał do wydłużenia czasu pracy w celu zwalczania niedoboru wykwalifikowanych pracowników. - Musimy znowu więcej pracować – tak jak robią to w Szwajcaria – powiedział szef IW. Ekonomista przekonuje, że w Szwajcarii, ale także w Szwecji, pracownik pełnoetatowy pracuje prawie 300 godzin więcej rocznie niż pracownik w Niemczech. - Potrzebujemy zwiększenia indywidualnego czasu pracy w ciągu roku, a nie nierealnego marzenia o czterodniowym tygodniu pracy. Może to obejmować tygodniowe godziny pracy lub inne ustalenia urlopowe, a w czasach większej autonomii w zakresie godzin pracy i miejsca pracy jest to zdecydowanie możliwe do osiągnięcia – powiedział dyrektor instytutu zorientowanego na pracodawcę.

Czytaj więcej

Niemiecki ekonomista: Potrzebujemy miliona imigrantów

Michael Hüther spodziewa się poważnych wstrząsów w niemieckiej gospodarce, jeśli brak wykwalifikowanych pracowników nie zostanie uzupełniony. - Musimy lepiej wykorzystać potencjał zatrudnienia, aby przejść do gospodarki neutralnej dla klimatu z mniejszą populacją. Bez zwiększenia liczby godzin pracy w kolejnych latach możliwe byłyby co najwyżej stopy wzrostu od 0,5 do 0,75 proc. A inflacja przez kolejne lata wyniesie od trzech do trzech i pół procenta – prognozuje ekonomista.

Hüther uważa, że plany zwiększenia imigracji do Niemiec od jednego do półtora miliona ludzi są przesadzone. - Milion imigrantów to za dużo i ogromnie podniosłoby koszty integracji – powiedział szef IW. - Do 2023 roku będzie nam brakowało ok. 4,2 mld godzin pracy rocznie. Nie dostaniemy ich wraz z imigracją – uważa ekonomista i dodaje, że we wszystkich krajach wokół Niemiec, „na półkuli północnej są te same problemy, wszyscy cierpią z powodu niedoboru pracowników”.