Specjaliści zadowoleni z pracy, ale chętni do jej zmiany

Chociaż ponad połowa specjalistów i menedżerów deklaruje zadowolenie z pracodawcy, a jeszcze więcej z wysokości swojego wynagrodzenia, nie powstrzymuje ich to przed poszukiwaniem nowych możliwości zawodowych.

Publikacja: 12.06.2023 03:00

Specjaliści zadowoleni z pracy, ale chętni do jej zmiany

Foto: Adobe Stock

Tylko 12 proc. specjalistów i menedżerów w Europie, a jeszcze mniej, bo jedynie 6 proc. badanych, w Polsce deklaruje całkowity brak zainteresowania zmianą pracy. Pozostali są otwarci na nowe możliwości zawodowe, a w ostatnich miesiącach większość z nich aktywnie szukała nowego pracodawcy – wynika z globalnego badania firmy rekrutacyjnej Michael Page, które (zakończone w marcu br.) objęło aż 70 tys. profesjonalistów na świecie, w tym prawie tysiąc osób w Polsce.

Wyniki polskiego badania, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, dowodzą, że nasi specjaliści i menedżerowie są w ścisłej europejskiej czołówce pod względem gotowości do zmiany pracy. Nie dość, że ponad dziewięciu na dziesięciu z nich deklaruje otwartość na nowe wyzwania zawodowe, to w chwili badania 60 proc. profesjonalistów aktywnie szukało lub planowało poszukiwanie nowej pracy w najbliższych sześciu miesiącach. To więcej niż średnio w całej Europie (52 proc.) czy na świecie (57 proc.).

Przestarzała lojalność

Eksperci Michael Page nie mają wątpliwości – obserwowane w 2021 roku, wraz z odbiciem w gospodarce po pandemii Covid-19, zjawisko tzw. wielkiej rezygnacji, czyli fali odejść z pracy, wcale nie wygasło. Przeciwnie, staje się częścią postpandemicznej rzeczywistości, która oznacza także inne zmiany w podejściu do pracy i w samej kulturze pracy, określane w raporcie mianem „niewidzialnej rewolucji”. W tej nowej rzeczywistości przywiązanie do pracodawcy jest raczej wyjątkiem niż regułą. – Kultura długoterminowego zatrudnienia w jednym przedsiębiorstwie staje się koncepcją przestarzałą – podsumowuje wyniki badania Radosław Szafrański, dyrektor zarządzający PageGroup Polska.

Potwierdzają to wskaźniki dotyczące rotacji; w ubiegłym roku aż 36 proc. polskich profesjonalistów zmieniło pracodawcę, odchodząc z poprzedniej firmy. To prawie trzykrotnie więcej niż w poprzednich dwóch latach. Wyraźny wzrost rotacji widać też było w pozostałych krajach.

Nowa praca w kryzysie

Zdaniem Radosława Szafrańskiego ludzie są coraz bardziej otwarci na odkrywanie nowych możliwości, a częsta zmiana pracy stała się normą. Tym bardziej że mobilność zawodową ułatwia dostęp do nowych technologii. Dzięki nim specjaliści nie muszą aktywnie szukać nowej posady;wystarczy dobry profil zawodowy na LinkedIn czy na którymś z branżowych serwisów (zwłaszcza w IT), by napłynęły propozycje rekruterów.

Badanie pokazało też inną ciekawą zmianę; o ile wcześniej pogorszenie koniunktury w gospodarce zwiększało zwykle lojalność pracowników, którzy w trudnych czasach rzadziej ryzykowali zmianę pracodawcy, to dzisiaj tej korelacji nie widać. Prawie sześciu na dziesięciu Europejczyków wskazało, że są nawet bardziej skłonni do szukania nowej pracy, gdy sytuacja gospodarcza jest niestabilna a w Polsce takie podejście deklaruje aż 74 proc. badanych specjalistów i menedżerów.

Może mieć na to wpływ dobra sytuacja na rynku pracy. Według ostatnich danych Eurostatu Polska jest (obok Czech) krajem o najniższym w Unii bezrobociu, które w kwietniu, wyrównane sezonowo, wynosiło tylko 2,7 proc.

Gotowość do zmiany pracy wcale nie oznacza niezadowolenia z obecnego pracodawcy. Jak dowodzą wyniki badania Michael Page, nawet zadowoleni specjaliści i menedżerowie są otwarci na nowe możliwości zawodowe. Szczególnie gdy wiąże się to z wyższymi zarobkami czy też większą elastycznością pracy – a najlepiej z jednym i drugim.

Liczy się pensja

Chociaż aż 62 proc. uczestników sondażu deklaruje satysfakcję z obecnego wynagrodzenia, a ponad połowa jest ogólnie zadowolona z pracodawcy, to tylko nieliczni odrzucają możliwość jego zmiany. Powód? Jest nim zmiana podejścia do pracy – twierdzą eksperci Michael Page.

Według nich coraz więcej osób przyjmuje tu transakcyjne podejście, postrzegając swoje obowiązki jako środek do celu, a nie źródło osobistego spełnienia. Oferują więc swój czas, umiejętności i wiedzę w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Obliczany przez Michael Page współczynnik przyciągania talentów (Talent Attraction Index), który porównuje względną siłę i wpływ różnych czynników istotnych przy wyborze pracy, nie pozostawia wątpliwości. W czasach szybkiego wzrostu kosztów życia, za którym nie nadążają podwyżki płac, kluczowe jest wynagrodzenie.

Jego siła przekonywania (26 proc.) okazała się prawie dwukrotnie większa niż kolejnych istotnych czynników: elastyczności (15 proc.) i rozwoju kariery (14 proc.). Nie dziwi się temu Krzysztof Kosy, psycholog biznesu, który wspomina swoje niedawne ćwiczenia ze studentami I roku zarządzania. Zapytanie o najważniejsze motywacje do pracy niemal wszyscy (95 proc.) wskazali wysokość wynagrodzenia, choć mogłoby się wydawać, że dla tak młodych ludzi większe znaczenie będzie miała możliwość rozwoju i zdobywania nowych kompetencji.

Sukces już mniej ważny

Drugą co do ważności motywacją studentów okazała się równowaga między życiem prywatnym i zawodowym (work-life balance). Jej zwiększone po pandemii znaczenie widać również w badaniu Michael Page. W Polsce aż 70 proc. ankietowanych profesjonalistów wyżej ceni zdrowie psychiczne i work-life balance niż sukces zawodowy.

Nawet wśród osób, które postawiłyby na sukces w karierze, większość łączy go raczej z zadowoleniem z pracy niż z wysoką pensją, choć jedno i drugie są ze sobą ściśle powiązane. Pytani o czynniki wpływające na to zadowolenie Polacy najczęściej wskazywali wysokość zarobków (52 proc.), work-life balance (45 proc.) i relacje ze współpracownikami (43 proc.).

W całej Europie ta równowaga znalazła się na pierwszym miejscu (56 proc. wskazań), wyprzedzając wysokość zarobków i relacje ze współpracownikami (po 42 proc.). Mniej istotny okazał się rozwój kariery, który w Polsce jest czwartym co do ważności czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy. Zdaniem Michael Page profesjonaliści oceniają dziś swoje miejsce pracy na podstawie jasnej kalkulacji: wynagrodzenie + elastyczność + rozwój kariery.

Tylko 12 proc. specjalistów i menedżerów w Europie, a jeszcze mniej, bo jedynie 6 proc. badanych, w Polsce deklaruje całkowity brak zainteresowania zmianą pracy. Pozostali są otwarci na nowe możliwości zawodowe, a w ostatnich miesiącach większość z nich aktywnie szukała nowego pracodawcy – wynika z globalnego badania firmy rekrutacyjnej Michael Page, które (zakończone w marcu br.) objęło aż 70 tys. profesjonalistów na świecie, w tym prawie tysiąc osób w Polsce.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Pozorny boom. Firmy chcą rekrutować, ale nie palą się do zwiększania zatrudnienia
Rynek pracy
Szklane sufity w dużych spółkach mają pęknąć. Za mało kobiet we władzach
Rynek pracy
Chińskie firmy oburzyły kobiety. Do akcji wkraczają władze w Pekinie
Rynek pracy
Jakich pracowników szukają pracodawcy? Ta grupa nie może narzekać na brak ofert
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Rynek pracy
Emigracja zarobkowa coraz mniej kusi Polaków. Najniższy odsetek od pandemii