Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 03:51 Publikacja: 24.08.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
W I półroczu br. cudzoziemcom spoza Unii wydano 210,2 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. To prawie o jedną dziesiątą mniej niż w pierwszej połowie 2021 r., gdy szybkie odbicie gospodarki po pandemii zwiększyło popyt na migrantów zarobkowych – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeszcze większy, bo ponad 26-proc., spadek widać w liczbie zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu (według tej uproszczonej procedury mogą pracować w Polsce migranci z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji). W I półroczu br. zarejestrowano ich 744 tys., o ponad 260 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie jest to jednak przejawem spadku popytu na pracowników z zagranicy, który nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale efektem regulacji prawnych (w tym ułatwień w nowej ustawie o cudzoziemcach) i zmian wywołanych przez rosyjską napaść na Ukrainę. Jej wynikiem był odpływ tysięcy ukraińskich mężczyzn z polskiego rynku pracy, a także zmiana regulacji mająca zachęcić uchodźców z Ukrainy do podjęcia pracy. Jak ostatnio podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg, dzięki uproszczeniu procedur zatrudnienie znalazło już 420 tys. Ukraińców, którzy uzupełnili występujące w niektórych branżach luki. Z kolei liczba cudzoziemców w rejestrach ZUS przekroczyła milion. To prawie o 200 tys. więcej niż rok wcześniej.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Deklarowanego w badaniach wzrostu gotowości firm do zwiększania zatrudnienia w 2025 r. nie widać w listopadowych danych o ofertach pracy, także tej sezonowej.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Rząd pracuje nad zmianą definicji mobbingu, dzięki czemu pracownikowi łatwiej będzie zgłosić takie zachowanie.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Wzrośnie pensja minimalna i składki na ZUS, szykują się też kontrole umów B2B. Na obniżce składki zdrowotnej zyska niewielu.
Poszkodowani przedsiębiorcy mogą się starać m.in. o sfinansowanie kosztów utrzymania miejsc pracy osób niepełnosprawnych czy zgodę na elastyczne dysponowanie zfron. Jakie warunki trzeba spełnić?
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas