Po brytyjskim referendum z 2016 r. analitycy (np. Oliver Wyman) oceniali, że wyspy brytyjskie stracą 35 tys. miejsc pracy sektora usług finansowych albo nawet więcej. Do rozstania z Unią doszło 31 grudnia 2020, londyńskie City straciło nieograniczony dostęp do największego rynku eksportowego.

„Jednakże w ostatnim roku część największych banków inwestycyjnych z siedzibą w Wielkiej Brytanii zmniejszyła liczbę pracowników, którzy zostaną przeniesieni do Unii i ocenia obecną liczbę przeprowadzek związanych z brexitem na niecałe 7400 wobec 7600 w grudniu 2020” - stwierdziła EY w najnowszym dokumencie oceniającym wpływ brexitu. Brytyjski sektor finansów zatrudnia 1,1 mln ludzi - pisze Reuter.

Doszło w krajach Unii do zatrudnienia ok. 2800 ludzi w związku z brexitem, przez co uniknięto konieczności przenoszenia części załogi z Londynu, w Wielkiej Brytanii też powstało 2200 miejsc pracy. Unijne organy nadzoru wywierają presję na firmy finansowe, by zakończyły sprawę obsady kadrowej i przenoszenie działalności do Unii opóźnione dotąd z powodu pandemii - dodali specjaliści z EY.