Spółka zatrudnia obecnie 93 tys. osób. Zwolnienia związane są z restrukturyzacją i planowana zmiana działalności Poczty, która zamierza rozwinąć m.in. usługi finansowe ni ubezpieczeniowe.
Obecne Program Dobrowolnych Odejść skierowany jest do tych osób, które w przypadku ewentualnego odejścia z firmy mogą pozyskać środki z funduszu ubezpieczeń społecznych, korzystając z uprawnień przedemerytalnych. W drugiej kolejności mogą z niego skorzystać pracownicy likwidowanych i przekształcanych jednostek lub komórek organizacyjnych. Osoby, które chcą wziąć udział w progami muszą zgłaszać się do końca marca.
- Strategia Poczty Polskiej do 2015 roku zakłada zwiększenie przychodów z najbardziej perspektywicznych rynków: usług bankowo – ubezpieczeniowych, paczkowych i logistyki – podkreśla Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej. - Firma wdrożyła nową, nastawioną na sprzedaż strukturę i wprowadza nowe produkty. Jeżeli będziemy rozwijać sprzedaż tak jak jest to w planach, prawdopodobieństwo głębokiej redukcji zatrudnienia będzie mniejsze. Jednak mimo tych działań nie dla wszystkich osób uda się znaleźć pracę w Poczcie - dodaje.
Oprócz odprawy wynikającej z przepisów kodeksowych zarząd spółki przyznał dla zwalnianych odszkodowania w wysokości od dwumiesięcznego wynagrodzenia w przypadku stażu krótszego niż sześć lat do czteromiesięcznego wynagrodzenia dla zatrudnionych ponad 16 lat.
Ci, którzy zgłoszą się do programu do końca tygodnia mogą liczyć na kolejne jednomiesięczne wynagrodzenie.