Większość menedżerów do tej pracy trafia trochę z przypadku, gdy mają dłuższą przerwę w stałym zatrudnieniu. Zasilają wtedy szeregi interimów, czyli menedżerów do wynajęcia, określanych często jako eksperci do zadań specjalnych. Firmy szukają ich usług w sytuacji, gdy nie chcą albo nie mogą wykorzystać szefa na etacie.
Monika Buchajska-Wróbel, wiceprezes działającego od pięciu lat Stowarzyszenia Interim Menedżerów(SIM) i szefowa firmy doradztwa personalnego Inwenta,twierdzi, że z roku na rok czasowych projektów przybywa. – W minionym roku ich liczba wzrosła trzykrotnie w porównaniu z 2011– ocenia. I dodaje, że projekty interimowe akceptuje obecnie dwóch na trzech menedżerów rozważających zmiany w swojej karierze zawodowej. Również dlatego, że taka praca zapewnia atrakcyjne zarobki – średnio dwa razy wyższe niż na etacie. Zalet jest więcej.
Adrenalina i pieniądze
– Realizuje się ciekawe projekty za wyższe stawki. Nie ma uwikłania w korporacyjną politykę, a za to jest większa swoboda zarządzania własnym życiem – wylicza Tomasz Plasa, który pracuje zwykle przez osiem miesięcy w roku. Działa tak już od ponad 10 lat, specjalizując się w restrukturyzacji firm produkcyjnych. Jest członkiem SIM, tak jak Małgorzata Balcerzak, która od czterech lat realizuje projekty interim w dziedzinie HR. W tym czasie nieraz dostawała ofertę zatrudnienia na etacie, jednak po latach pracy na stanowiskach menedżerskich w korporacjach ceni sobie niezależność.
Jej zdaniem projekty interim to ciekawa forma sprzedawania swego doświadczenia i wiedzy – bez korporacyjnych zobowiązań, z większą swobodą wykonywania pracy. – Występuję jako równorzędny partner szefów firmy i nie jestem uwikłana w relacje pracownik-pracodawca. Wykonuję konkretne zadanie, które ma przynieść konkretny wynik, co na koniec daje dużą satysfakcję i premię za sukces – mówi Małgorzata Balcerzak.
Zadania specjalne
Jak ocenia Roman Wendt, wiceprezes SIM, który od ośmiu lat realizuje projekty restrukturyzacyjne, w Polsce działa już ponad 300 specjalistów od zarządzania czasowego. Zwykle podpisują 6–9- miesięczny kontrakt, choć zdarzają się także miesięczne i dwuletnie projekty.