W rankingu "Fortune" Google zdobyło pierwsze miejsce już po raz czwarty. W poprzednich latach ankietowani pracownicy nie mogli się nachwalić atmosfery w pracy, która promuje innowacyjność i edukację. Np. programiści Google mogą spędzać 20 procent czasu pracy na realizowaniu własnych prywatnych projektów.
Kwatera główna w Dolinie Krzemowej oraz duże oddziały spółki oferują zatrudnionym także szereg dodatkowych atrakcji: basen w miejscu pracy, gabinet lekarski z lekarzem do dyspozycji, pralnię, czy warsztat samochodowy. Firma dowozi pracowników do biura z pobliskich stacji kolejowych busikami zaopatrzonymi w bezprzewodowy Internet. W 2012 roku Google zapłacił za 100 tys. godzin masażów dla swoich pracowników. W tym roku firma otwarła trzy salony kosmetyczno-regeneracyjne oraz wybudowała centrum sportowe z halą do koszykówki i hokeja na rolkach. Nic więc dziwnego, że Google otrzymuje około 1500 podań o pracę dziennie.
Do tegorocznego rankingu zgłoszono 259 spółek mających swoje przedstawicielstwa w 45 krajach i zatrudniające co najmniej 1000 osób. Ankiety wypełniło ponad 277 tysięcy osób.
"Fortune" przyznaje pracodawcom m.in punkty za dywersyfikację pracowników pod względem rasowym, łatwość wewnętrznego awansu i organizację aktywności zastrudnionych poza godzinami pracy. Natomiast wysokość zarobków nie ma pierwszorzędnego znaczenia. Najważniejsze są jednak opinie samych zatrudnionych – mają one wpływ na dwie trzecie ogólnej punktacji. W każdej spółce bada się co najmniej 400 wybranych losowo pracowników firm, zadając im kilkadziesiąt identycznych pytań. "Fortune" nagradza atmosferę w miejscu pracy, otwartość i możliwości awansu, wysokość płac w stosunku do konkurencji i lojalność wobec pracownika.
W rankingu dominują spółki z sektora nowych technologii. Drugie miejsce na tegorocznej liście "Fortune" zajęła SAS – spółka z Karoliny Północnej zajmująca się tworzeniem oprogramowania do analiz finansowych (w ubr. była trzecia). Nowością w firmie w tym roku są trzy farmy produkujące żywność organiczną dla trzech kafeterii w siedzibach spółki. W pierwszej "10" znalazły się jeszcze dwie firmy z branży – NettApp (6.) i Ultimate Software (9.). Natomiast na najniższym stopniu podium uplasowała się firma CHG Healthcare Services zajmująca się rekrutacją pracowników sektora medycznego. W ubr. roku była dziewiąta. W tym roku CHG otworzył dla zatrudnionych dwa ośrodki zdrowia.