Tegorocznym absolwentom sprzyja gospodarcze ożywienie, dzięki któremu powstaje więcej miejsc pracy. Jednak nie na tyle dużo, by wystarczyło dla wszystkich. Tym bardziej że o oferty konkurują też młodzi ludzie, którzy jesienią 2013 r. do prawie 24 proc. zwiększyli bezrobocie wśród absolwentów uczelni. Jak zwiększyć swoje szanse? Poniżej kilka rad ekspertów:
1. ?Nie czekaj na oferty pracy.
– Rejestracja i regularne przeglądanie ofert kilku popularnych portali rekrutacyjnych nie wystarczy – podkreśla Marta Aserigadu, menedżer w firmie rekrutacyjnej Hays Poland. Warto sięgać też do branżowych serwisów, docenić targi pracy (są okazją do rozmów z przedstawicielami firm) i zaglądać na strony internetowe pracodawców, nie zapominając o dopracowanym profilu na biznesowych portalach społecznościowych, jak GoldeLine czy LinkedIn, a nawet na Facebooku.
2. ?Daj się zarekomendować.
– Polscy pracodawcy coraz chętniej sięgają po tzw. programy referencyjne, nagradzając pracowników za polecenie odpowiednich kandydatów do pracy – przypomina Marta Aserigadu. Warto więc informować znajomych o poszukiwaniu pracy, co dziś ułatwiają portale społecznościowe. Dobrze jest też być otwartym na okazje – cennym źródłem informacji o pracy może rodzina, znajomy poznany na imprezie albo sąsiadka.
3. ?Agencja rekrutacyjna ?nie tylko dla specjalisty.
Firmy doradztwa personalnego mają też oferty dla absolwentów, gdyż w ramach kontraktów z pracodawcami często prowadzą dla nich całość rekrutacji. Tak jest zwłaszcza w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, gdzie powstają setki miejsc pracy – zaznacza ekspert Hays Poland.
4. ?Wykaż się aktywnością.
Pomaga w tym dobre CV, które sprzeda atuty kandydata. Agnieszka Bieniak, szefowa HR w Grupie Pracuj, podkreśla, że firmy nie oczekują od absolwentów bogatego doświadczenia zawodowego. Szukają natomiast aktywnych i zmotywowanych ludzi, którzy coś robią poza nauką, np. działają na uczelni, w wolontariacie, zdobywają doświadczenia za granicą, na stażach.