Co nas czeka w najbliższym dziesięcioleciu, do 2025 r.? Przede wszystkim ekspansja tzw. Internetu rzeczy (Internet of things), gdy większość codziennych urządzeń i przedmiotów – także tych, których jeszcze dziś nie znamy- będzie podłączonych do sieci z możliwością komunikowania się. (Jak choćby Google Glass czy Watch). Tak prognozuje większość z 8 tys. osób z kilkunastu krajów, które uczestniczyły w badaniu firmy McAfee, firmy zajmującej się technologią bezpieczeństwa w sieci.

Prawie połowa uczestników ankiety przewiduje, że do 2025 r. urządzenia mobilne będą odblokowywane dzięki skanowi siatkówki oka, a 31 proc. z nich uważa natomiast, że będzie się to odbywać przez rozpoznanie odcisku palca.

Konsumenci są jednocześnie świadomi, że rozwój technologii niesie ze sobą także zagrożenia- wprawdzie nie badano ich obaw o miejsca pracy, które mogą zając przedstawiciele „Internetu rzeczy", czyli nowoczesne roboty, ale za to 63 proc. ankietowanych martwi się kwestiami bezpieczeństwa w sieci. Sześciu na dziesięciu przewiduje, że kradzież tożsamości, pieniędzy i oszustwa internetowe będą stanowić w 2025 roku największe problemy społeczne.

Prawie trzy czwarte konsumentów obawia się zaś, że ich rodziny mogą paść ofiarą ataku hakerskiego w ciągu najbliższych 10 lat, a ponad połowa przewiduje, że ich najbliżsi będą mieli styczność z cyberprześladowcami .

- Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne technologie, a szczególnie inteligentne przedmioty, staną się chlebem powszednim w naszym życiu, nie dziwi więc fakt, że wszyscy zaczynamy się coraz intensywniej zastanawiać nad związanymi z tym zagrożeniami –podsumowuje wyniki ankiety Arkadiusz Krawczyk, szef McAfee Poland.