Niemcy, Wielka Brytania i Holandia- to trzy najbardziej popularne wśród Polaków kierunki wyjazdów zarobkowych. Jak wynika z najnowszych badań giełdowej spółki usług HR, Work Service, za Odrę szykuje się 26 proc. osób, które rozważają emigrację za pracą. Łącznie takie plany na najbliższe 12 miesięcy deklaruje co piąty z uczestników wrześniowej ankiety przeprowadzonej przez Instytut Millward Brown, która objęła 636 pracujących bezrobotnych i uczących się Polaków. 5 proc. z nich takie wyjazd „rozważa zadecydowanie" . Wśród najmłodszych badanych osób, w wieku 18- 24 lat, gotowość do emigracji zarobkowej deklaruje 40 proc. Niewiele mniej jest chęci do wyjazdu w grupie 25-35 -latków (35 proc.). Z kolei wśród studentów 31 proc. badanych rozważa wyjazd zarobkowy za granicę.
- To alarmujące dane, które potwierdzają jak niewielu absolwentów, czy osób jeszcze uczących się widzi dla siebie perspektywy rozwoju na polskim rynku pracy – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Jak przypomina, bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. - W rezultacie młodzi, zdolni i wykształceni odkładają dumę do kieszeni i idą pracować na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji.
Jeśli nie pomożemy im w aktywizacji i rozwoju zawodowym w Polsce, zrobią to Niemcy, Brytyjczycy czy Holendrzy. Będzie to ogromna strata dla polskiej gospodarki i państwa, które funduje edukację bezrobotnym absolwentom – zaznacza Hanczarek.
Jak jednak wykazuje badanie, więcej osób chętnych do wyjazdu do pracy za granicą jest wśród pracowników (29 proc.) i to zwłaszcza tych zatrudnionych na pełny etat (22 proc.). W grupie bezrobotnych nieco ponad jedna czwarta rozważa emigrację zarobkową.
Podobnie jak inne badania, również ankieta Work Service potwierdza, że do wyjazdu za granice najczęściej motywują Polaków wyższe płace. Ten powód wskazało 84 proc. badanych. Jednak co trzeci liczy też, że za granica osiągnie wyższy standard życia. Badanie potwierdza również ambicje Polaków - 26 proc. badanych jako argument za wyjazdem do pracy za granicą wskazało szersze perspektywy rozwoju kariery zawodowej.