Argentyńska pszenica czeka na wynik wyborów prezydenckich

Rolnicy w Argentynie ograniczyli sprzedaż pszenicy, bo czekają na wynik wyborów prezydenckich 22 października. Niektórzy kandydaci obiecali obniżenie podatku w eksporcie zboża. Z kolei francuscy rolnicy zbożowi domagają się od rządu, by znalazł rozwiązanie gwarantujące im, że nie stracą na sprzedaży zboża w związku ze spadkiem cen w handlu światowym, rozchwianym przez wojnę w Ukrainie.

Publikacja: 24.09.2023 16:52

Argentyńska pszenica czeka na wynik wyborów prezydenckich

Foto: Bloomberg

Argentyna jest dużym eksporterem pszenicy, soi i kukurydzy, ale sprzedaż tego ziarna z oczekiwanych zbiorów w kampanii 2023/24 wyniosła do 13 września zaledwie 1,51 mln ton — wynika z najnowszych danych rządowych. Była najmniejsza od sezonu 2016/17. Rok temu w takich samym okresie sprzedano 5,28 mln ton — odnotował Reuter.

Rolnicy czekają na większe opady deszczu, ale zwłaszcza na wyniki wyborów prezydenckich 22 października. — Mała sprzedaż na początku kampanii wynika z niepewności politycznej związanej z nową ekipą rządową — wyjaśnił Miguel Cane, prezes izby zbożowej ArgenTrigo. Nowa ekipa zacznie urzędować w grudniu, trzej główni kandydaci zapowiadają wygraną, dwaj obiecali obniżyć podatek w eksporcie pszenicy wynoszący teraz 12 proc. — Krążą spekulacje, że podatek może zostać obniżony w czasie żniw — dodał Cane. Największe szanse wygranej ma outsider, prawicowy populista Javier Milei, rywalizuje z nim konserwatystka Patricia Bullrich. Trzeci Sergio Massa, ekonomista z partii rządzącej nic nie mówił w kampanii o tym podatku.

Czytaj więcej

Ukraińskie zboże płynie do Egiptu. Rosyjska blokada znów pękła

Giełdą zbożowa w Buenos Aires przewiduje, że w najbliższej kampanii zostanie zebrane 16,5 mln ton pszenicy, nieco więcej niż w ostatniej, kiedy była duża susza, ale mniej od rekordowych 22,4 mln ton z kampanii 2021/22.

Drugim czynnikiem, który wpłynął na mniejszą przedsprzedaż jest pogoda, po historycznej suszy w ubiegłym roku. Roberto Frigo ze spółdzielni w pszenicznym mieście Rosario de Tala, w prowincji Entre Rios wyjaśnił, że niektórzy rolnicy dużo stracili na zbyt wczesnej sprzedaży zbiorów, bo potem nie potrafili wywiązać się z obiecanych dostaw. Obecnie stan upraw jest różny w zbożowej prowincji Entre Rios, cześć pól wygląda dobrze, inne potrzebują więcej wody. Nadzieje na deszcze dotyczą końca września i pierwszych dni października. Więc rolnicy czekają z umowami sprzedaży.

We Francji też problem ze zbożem

Francuscy rolnicy uważają, że obecne ceny pszenicy nie pokryją ich kosztów produkcji. Zwłaszcza wojna w Ukrainie zakłóciła równowagę w handlu międzynarodowym.

- 30 lat temu weszliśmy w system globalizacji, giełda w Chicago wprowadziła transakcje terminowe, a WTO karała tych, którzy naruszają nowe reguły — powiedział AFP Eric Thirouin, szef zrzeszenia producentów pszenicy i innych zbóż AGPB. — WTO stała się mniej aktywna, globalizacja rozpadła się, a Rosja zwiększyła swą aktywność, zaproponowała na przykład bezpłatne zboże 6 krajom afrykańskim. I tak światowy rynek i globalizacja wzięły w łeb — dodał.

Czytaj więcej

Rosja ma coraz większy problem ze zbożem skradzionym na Ukrainie

Francuscy rolnicy zbożowi wzywają teraz rząd do ponownej oceny sytuacji i znalezienia rozwiązań. — Trzeba usiąść do stołu i zastanowić się, jak dostosować się do reguł międzynarodowych, jak szybciej reagować. Trzeba mieć środki, aby liczyć się w tym klubie narodów. Żądamy widoczności i logiki w polityce rolnej dla utrzymania naszej konkurencyjności — cytuje go dziennik „La Tribune”.

Rosja przewiduje w kampanii 2023/24 zbiory 89,6 mln ton pszenicy, drugi wynik w historii — szacuje AGPB. W kampanii 2022/23 wyeksportowała 48,1 mln ton pokonując Francję niższą ceną. W ciągu roku pszenica staniała z 410 euro/t do 225 euro w końcu maja. To nie pokrywa kosztów produkcji, które wzrosły o 37 proc. od średniej z lat 2018-21, np. nawozy zdrożały o 120 proc. Dochodzi jeszcze zboże z Ukrainy, trudniejsze logistycznie do eksportowania, nie mówiąc o aspektach politycznych.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne