Na rynek cen żywności globalna polityka wkroczyła w tym roku wyjątkowo mocno. Napięcie w relacjach przywódców dwóch mocarstw, Stanów Zjednoczonych i Chin, przełoży się z pewnością na ceny surowców rolnych. Rosnąca produkcja żywności na Ukrainie winduje tani eksport do Unii Europejskiej. W naszym dziewiątym rankingu surowców rolnych najciekawiej zachowują się ceny mięsa oraz cukru.
Cła a sprawa polska
Na ceny wieprzowiny w Polsce wpływają dwa czynniki. Z jednej strony notowania europejskiej wieprzowiny rosną w obliczu 25-procentowych ceł, nałożonych przez Chiny na amerykańskie mięso. To zwolni dużo miejsca na rynku Państwa Środka dla eksportu z Unii Europejskiej, co oznacza szansę na wzrost cen. Z drugiej strony w Polsce postępuje wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który już zablokował nam możliwość eksportu wieprzowiny do Azji. W kraju zostaje więcej mięsa, eksporterzy mniej zarabiają, bo sprzedają mięso tylko w UE.
Jak na to zareagują ceny? Analitycy są wyjątkowo rozbieżni w ocenach. Nowy uczestnik naszego rankingu, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przewiduje długie spadki cen. Komisja Europejska prognozuje, że produkcja trzody na terenie Unii wzrośnie o 170 tys. ton, a eksport zaabsorbuje tylko jedną piątą tego przyrostu, mocno wzrośnie więc ilość mięsa na rynku europejskim.
– Spadek cen może być znaczący, prawdopodobnie nadwyżka podaży będzie narastała z każdym miesiącem – ocenia dr Piotr Szajner, kierownik Zakładu Badań Rynkowych. Prognozuje, że cena trzody w skupie w maju wyniesie ok 4,55 zł, czyli 19 proc. mniej niż przed rokiem.