Francja znów walczy z ptasią grypą

Rząd Francji wprowadził w całym kraju stan podwyższonej czujności w związku z rozchodzeniem się po Europie wirusa ptasiej grypy.

Publikacja: 06.11.2021 16:28

Francja znów walczy z ptasią grypą

Foto: Fotorzepa, Marek Korlak

„Od początku sierpnia wykryto 130 przypadków ptasiej grypy i ognisk wśród dzikiej fauny lub w gospodarstwach hodowlanych w Europie, zwłaszcza nad Morzem, Północnym i nad Bałtykiem, w tym w trzech niemieckich ośrodkach hodowli” — stwierdza komunikat resortu rolnictwa i żywności.

Jednocześnie w Holandii wprowadzono oddzielenie wszystkich profesjonalnych ośrodków hodowli po wykryciu ogniska na fermie kur niosek. We Włoszech stwierdzono od 19 października 6 ognisk wirusa w hodowli indyków w regionie Werony. W tym kontekście i wraz z ryzykownym okresem migracji ptaków Francja podwyższa czujność po stwierdzeniu od 10 września 3 ognisk wirusa w Ardenach i Aisne mających chyba związek z ogniskiem w Belgii. Według Dziennika Urzędowego, w Niemczech potwierdzono 45 przypadków, 6 w Holandii.

Czytaj więcej

Ptasia grypa w Danii. Zagrożone fermy drobiu

W związku z przyspieszeniem epizootii w Europie zarządzono dla prawie 6 tys. gmin we Francji, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża Atlantyku i w basenie Rodanu, w pobliżu stref wilgotnych, gdzie odpoczywają ptaki migrujące, zamknięcie drobiu w halach i zakrycie podwórek siatką, zakaz organizowania spotkań z udziałem drobiu, zwiększenie kontroli transportu, zakaz organizowania konkursów z udziałem gołębi pocztowych do 31 marca, obowiązek szczepień ptaków w ogrodach zoologicznych, jeśli nie można ich zamknąć lub osłonić siatką. Do tego dochodzi codzienna kontrola sanitarna wszystkich gospodarstw.

„Dynamika rozchodzenia się wirusa w korytarzach migracji ptaków wędrownych uzasadnia stan podwyższonej czujności na całym terytorium kraju” — dodał resort w komunikacie, przekazanym przez francuskie media za AFP.

Rząd ma nadzieję, że uda się uniknąć powtórzenia epizootii z ostatniej zimy, kiedy to wirus opanował ośrodki na południowym zachodzie kraju i udało się go opanować dopiero po zlikwidowaniu ponad 3,5 mln sztuk drobiu, głownie kaczek.

Rolnictwo
Afera w rządzie Ukrainy. Minister podejrzany o kryminalny proceder
Rolnictwo
Polska wspomaga wojenną kasę Rosji importując nawozy. Najwięcej w UE
Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła