Reklama
Rozwiń

Fotele w skarbówce dla znajomych królika

Konkurs na dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego to nie bułka z masłem. Trzeba przebrnąć przez pisemny test sprawdzający fachową wiedzę, która nie kończy się bynajmniej na podatkach.

Publikacja: 09.11.2009 23:00

Kandydat musi też sobie poradzić m.in. z prawem unijnym, administracyjnym, prawem pracy czy zamówieniami publicznymi. Potem czeka go jeszcze część ustna, której zadaniem jest "ocena predyspozycji i zdolności ogólnych oraz umiejętności kierowniczych".

Wiadomo, że kandydata najłatwiej wyeliminować właśnie na ustnym – ślad po odpowiedziach nie pozostaje, a i uznaniowość jest znacznie szersza. Okazuje się jednak, że w konkursach na naczelników urzędów skarbowych, choć zdający z powodzeniem poradził sobie i z częścią pisemną, i ustną, to... nie został powołany na stanowisko. Bo w konkursie startował też znajomy królika.

Znajomy królika miał albo gorszy wynik, albo poległ w konkursie. Co nie przeszkadza mu zająć fotela naczelnika, p.o. naczelnika lub jego zastępcy.

Takim patologiom sprzyjają przepisy ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Minister finansów może bowiem nie powołać na stanowisko osoby, która z powodzeniem przebrnęła przez konkurs, ale "nie gwarantuje obiektywnego wypełniania obowiązków dyrektora izby czy naczelnika urzędu". Niestety, nikt nie wie, co się pod tym pojęciem kryje. Co gorsza, bywa, że takie decyzje zapadają bez słowa uzasadnienia.

Krótko mówiąc, wynik konkursu pokazuje, że kandydat ma wiedzę, predyspozycje i umiejętności, ale minister stwierdza, że to niczego nie gwarantuje. A w dodatku procedura konkursowa nie dotyczy zastępców naczelników – na to stanowisko można powołać w zasadzie każdego.

W efekcie na ważne stanowiska w aparacie skarbowym nie zawsze trafiają najlepsi. A to ma proste przełożenie na jakość decyzji podatkowych. Nasz tegoroczny ranking urzędów skarbowych pokazał, że liczba wadliwych decyzji, które są następnie uchylane, m.in. przez sądy, drastycznie rośnie. To się nie zmieni, jeśli konkursy nadal będą traktowane jak dotychczas.

[ramka][link=http://blog.rp.pl/usowicz/2009/11/09/ewa-usowicz-izby-skarbowe-dla-znajomych-krolika/]Skomentuj[/link][/ramka]

Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska prosi się o polityczny Ku Klux Klan i samozwańcze rasistowskie ZOMO
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Nastroje po wyborach, czyli samospełniająca się przepowiednia
Publicystyka
Marek Migalski: Jak prezydent niszczy państwo – cudy nad urną i rosyjskie boty