„Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata" – zaśpiewają dziś księża w kościołach w całej Polsce, a wierni im odpowiedzą: „Pójdźmy z pokłonem". Tego dnia w Kościele katolickim nie odbędzie się żadna msza święta, a centralnym wydarzeniem liturgii będzie adoracja Krzyża. Wielki Piątek jest bowiem dniem wspomnienia męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa.
Chrystus został zaprowadzony na Golgotę i ukrzyżowany wśród przestępców. Wszystko stało się po tym, gdy Poncjusz Piłat, prefekt Judei, wydał na Niego wyrok śmierci zgodny z wolą tłumu Żydów krzyczących: „Na krzyż z Nim!". To dlatego właśnie krucyfiks jest tak ważnym elementem dzisiejszego dnia i całych świąt wielkanocnych.
Po liturgii Wielkiego Piątku pozostanie on w miejscu dostępnym dla wszystkich wiernych w świątyni, aby każdy mógł się przy nim pomodlić. Do wigilii paschalnej (noc z soboty na niedzielę) staje się on najważniejszym punktem w kościele.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Po niej zostanie tam umieszczony Najświętszy Sakrament, a Grób Pański będzie nawiedzany przez wiernych przez całą noc oraz w Wielką Sobotę.
W tym roku w tym samym terminie co katolicy i protestanci Wielkanoc obchodzą wierni Kościoła prawosławnego. Także dla nich Wielki Piątek jest szczególnym dniem, w którym nie sprawuje się liturgii eucharystycznej.