Co powiedział Sikorski. Analizuje Bartosz Węglarczyk

Dyplomaci rzadko mówią cokolwiek wprost. Przeważnie trzeba czytać między wierszami, szukać kontekstu, znać sformułowania i ich prawdziwe znaczenie. Oto moje autorskie tłumaczenie, na „język zwykły", bardziej skomplikowanych fragmentów dzisiejszego sprawozdania ministra Radosława Sikorskiego o stanie polskiej polityki zagranicznej:

Publikacja: 29.03.2012 15:52

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP/serwis codzienny, Radek Pietruszka Rad Radek Pietruszka

„W Europie wspólnotowa metoda decyzyjna jest coraz częściej podważana, a kryzys gospodarczy zmniejszył atrakcyjność cywilizacyjną i siłę oddziaływania Unii."

Czytaj: W UE coraz częściej decyzje zapadają poprzez układy poszczególnych przywódców, np. Niemiec i Francji, którzy później narzucają swe rozwiązania innym. Małe kraje liczą się coraz mniej, duże – coraz więcej. Zapaść gospodarcza Unii, zwłaszcza euro, zdecydowanie pogorszyła nasz wizerunek na świecie. Im kryzys głębszy, tym mniej nas słuchają.

„Stany Zjednoczone redukują budżet obronny oraz reorientują swą politykę na Pacyfik"

Czytaj: Amerykanie się już nami nie interesują i w razie czego nas nie obronią. Musimy sami zadbać o siebie w sprawach bezpieczeństwa, a tego nie robimy, bo nie chcemy wydawać na ten cel pieniędzy w kryzysie.

„Uważam, że gdyby Unia przyjęła [tzw. sześciopak] wcześniej, do tak poważnego kryzysu mogłoby nie dojść."

Czytaj: No i to jest właśnie przykład upadku owej wspólnoty decyzyjnej w UE, o czym wspominałem na początku. Francja i Niemcy się opierały, co pogłębiło kryzys. Gdyby tylko nas posłuchali...

„Debata wokół [deklaracji o nieprzestrzeganiu zasad demokracji na Białorusi na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie] pokazała też niestety, że nie wszystkie państwa Partnerstwa są świadome, iż droga do Europy wiedzie poprzez przestrzeganie europejskich standardów demokracji."

Czytaj: Niektórzy uważają, że to, co dzieje się na Białorusi, to nie nasza sprawa, niewystarczająco ważna lub że na Białorusi wszystko jest OK. Użyłem sformułowania „państwa Partnerstwa", żebyście nie wiedzieli, czy chodzi mi tu o kraje ze Wschodu, np. Ukrainę, czy o kraje z wewnątrz Unii. Ważne, że siedzący dziś w Sejmie ambasadorowie wiedzą, o którego z nich mi chodzi.

„Eurosceptyków pytam: czy wyobrażają sobie Państwo naszą politykę wschodnią bez Unii Europejskiej? Czy sami bylibyśmy w stanie sfinansować taki projekt, jak Partnerstwo Wschodnie?"

Czytaj: Panie prezesie Kaczyński, to pytanie do pana.

„Wprzęgamy Europę do celów wspólnych, także tych najważniejszych dla naszej polityki zagranicznej i jednocześnie dajemy Unii siłę i środki do realizacji celów całej Wspólnoty."

Czytaj: Nasza pozycja w UE jest wystarczająco silna, by mimo oporów różnych krajów zmuszać Unię do robienia tego, na czym nam zależy. Np. w sprawie Partnerstwa Wschodniego.

„W czasie przewodnictwa działaliśmy na rzecz całej Unii, ale jednocześnie dbaliśmy o nasze interesy narodowe."

Czytaj: Powtórzę, żeby wam nie wyleciało z głowy, że potrafimy zmusić Unię do robienia rzeczy, na których zależy nam, ale już innym krajom Unii niespecjalnie.

„W czasie negocjacji rozpoczniemy intensywną współpracę między polskim parlamentem a parlamentami państw unijnych. Opierając się na ścisłej koordynacji z państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz grupy przyjaciół polityki spójności, będziemy chcieli sprawić, by negocjacje budżetowe nie ograniczały się do uzgodnień między największymi państwami."

Czytaj: I żebyście wiedzieli, że jak mówię o innych krajach UE, którym nasze priorytety nie są bliskie, a mimo to potrafimy ich zmusić do wspierania naszych pomysłów, to nie mam na myśli tylko Cypru, czy Malty, ale także Niemcy i Francję, że o Hiszpanii już nie wspomnę.

„Od wielu lat Polska konsekwentnie prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą i finansową."

Czytaj: Obecny minister finansów to nasz powód do dumy i chwały w Europie.

„We wtorek rząd przyjął dwa dokumenty. Pierwszy to założenia polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok. Jest to dokument zastrzeżony, ale mogę wyjawić, że po raz pierwszy zawiera on listę strategicznych projektów gospodarczych, które będziemy energicznie wspierać. Już w ubiegłym roku nasi dyplomaci interweniowali 600 razy na rzecz polskich przedsiębiorstw działających w blisko 60 krajach, także w regionach pozaeuropejskich, np. w ogarniętej wojną domową Libii."

Czytaj: po ponad 20 latach polski MSZ zajmie się wreszcie wspieraniem polskiego biznesu na świecie. Tak, jak to robią MSZ-y wszystkich potęg świata od USA i Wielkiej Brytanii po Chiny i RPA.

„(...) w Unii trudno cokolwiek przeprowadzić wbrew Niemcom, ale i Niemcy, aby zrealizować swoje koncepcje, potrzebują więcej niż jednego partnera."

Czytaj: Polska jest jednym z kluczowych sojuszników Niemiec w Unii. Liczą się z nami, a my dzięki temu mamy wsparcie Niemiec w naszych projektach. O czym już wspomniałem kilka razy, ale chcę, żeby się to utrwaliło zwłaszcza posłom opozycji.

„To dobrze, że Francja zaczyna doceniać wkład Polski w kształtowanie silnego przywództwa w Europie."

Czytaj: Przez wiele lat Francuzi nas kompletnie lekceważyli i nie liczyli się z naszym zdaniem. Ale nadszedł kryzys i zacieśnił się nasz sojusz z Niemcami (nieprzypadkowo mówię o Francji kilka sekund po Niemcach) i nagle okazało się, że Francuzi też muszą zabiegać o nasze wsparcie.

„Żałujemy, że Wielka Brytania – kraj tak bliski kolejnym pokoleniom polskich migrantów i mnie osobiście – którego filozofię wolności, także wolności gospodarczej, podzielamy, nie chce być liderem europejskiej obronności. Liczymy na bliski dialog polityczny z nowymi rządami Hiszpanii i Włoch."

Czytaj: Naciskamy Brytyjczyków, by stali się liderami polityki obronności w sytuacji, gdy Europę porzucili Amerykanie. Ale moi przyjaciele się opierają. Z Hiszpanią i Włochami współpraca idzie nam marnie, ale – panowie ambasadorowie – to jest dla was sygnał, że mamy kilka pomysłów na bliską współpracę, dzięki której jeszcze bardziej osłabimy hegemonię Niemiec i Francji w Unii.

„W świecie zauważono propozycje rozbrojeniowe złożone przez nas wraz z Norwegią, która jest dla nas także źródłem inspiracji w odpowiedzialnej eksploatacji złóż gazu."

Czytaj: Norwegia założyła fundusz, na który na czarną godzinę przelewa część dochodów z wydobycia gazu. Być może też pomyślimy o czymś takim, na razie wam to tylko sygnalizuję.

„Węgry niosą dziś odpowiedzialność za reputację całego naszego regionu w dziedzinie przestrzegania norm demokratycznych."

Czytaj: Premierze Orban, niech pan się weźmie w garść, bo pana awantury z Komisją Europejską odbijają się także na naszym wizerunku.

„(...) w stosunkach z Litwą liczymy na nowe otwarcie z rządem, który wyłoni się po październikowych wyborach."

Czytaj: ...bo z obecnym rządem Litwy nie da się nic załatwić.

„Niezmiennie popieramy prawo Izraela do istnienia w bezpiecznych granicach, ale odradzamy wojnę z Iranem."

Czytaj: Ciekawe, czy ktoś z was zauważy, że nasz sprzeciw wobec ataku na Iran to jedna z najważniejszych deklaracji w moim wystapieniu.

„Na Wschodzie (...) musimy liczyć na zmiany ewolucyjne."

Czytaj: Nie wierzę w żadne nowe pomarańczowe rewolucje w Rosji czy na Białorusi. Nie będzie tam powstania, ulica nie zrzuci Putina czy Łukaszenki. Trzeba się dogadywać i czekać.

„Niezmiennie gotowi jesteśmy wspierać [Ukrainę], jeśli definitywnie wybierze europejskie przeznaczenie."

Czytaj: ...bo na razie Kijów miota się to w stronę Europy, to w stronę Rosji. Pora się zdecydować. Jeśli Kijów wybierze Rosję, to krzyżyk ma na drogę.

„Naszym najważniejszym partnerem pozaeuropejskim pozostają Stany Zjednoczone, które są nam szczególnie bliskie zawsze i wszędzie tam, gdzie wspólnie realizujemy ideały wolności i demokracji."

Czytaj: Najważniejsza dla nas jest UE. Amerykanów będziemy wspierać, ale nie bezwarunkowo. Drugi raz w wojnę w stylu irackim nie damy się wpuścić.

„Gotowi jesteśmy do realizacji polsko-amerykańskiej umowy o bazie obrony przeciwrakietowej, choć pamiętamy, że amerykańskie plany mogą ulec modyfikacji, np. gdyby doszło do porozumienia ws. programu atomowego Iranu."

Czytaj: Barack Obama już raz zmienił plany w sprawie tarczy, nie ufamy mu w tej sprawie. Jeśli dogada się z Rosją w sprawie powstrzymania irańskiego programu budowy bomby atomowej, to jestem przekonany, że w zamian zapłaci Rosji rezygnacją z budowy tarczy w Polsce.

„Z doświadczenia polskiej prezydencji wynika, że Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej nie daje się niestety realizować w 27 państw i należy zainicjować przewidzianą w Traktacie z Lizbony wzmocnioną współpracę państw chętnych."

Czytaj: Uważajcie, bo to moja druga najważniejsza deklaracja w tym wystąpieniu. UE nie będzie prowadzić wspólnej polityki obronnej, bo każdy kraj ciągnie w swoją stronę. Ten projekt zakończył się fiaskiem. Będziemy więc prowadzić tę politykę na własną rękę z chętnymi.

„(...) sprzedawać będziemy za duże lub zbędne nieruchomości w Kolonii, Paryżu, Waszyngtonie, Lille czy Brukseli."

Tu moja prywatna uwaga: Najwyższa pora. Przez wiele lat nikt w MSZ nie potrafił podjąć decyzji o sprzedaży kompletnie nikomu niepotrzebnych budynków i działek. To było wieloletnie marnotrawienie publicznych pieniędzy, a odpowiedzialność za to ponoszą kolejni ministrowie. Szkoda tylko, że ta lista miast wymienionych przez ministra nie jest dłuższa. Na przykład o Los Angeles.

„Dzięki decyzji Wysokiej Izby Ministerstwo Spraw Zagranicznych przejmuje od Senatu zarządzanie środkami na wsparcie Polonii i Polaków za granicą. Dziękuję Senatowi za wielkie dzieło opieki nad rodakami rozsianymi po całym świecie. Pragniemy to zadanie kontynuować, udzielając Polonii rozumnego wsparcia, stosownie do rzeczywistych potrzeb kraju zamieszkiwania."

Czytaj: ...bo Senat wydawał te pieniądze czasem nierozumie i niestosownie do rzeczywistych potrzeb kraju zamieszkiwania.

„Kraju [Niemiec] mającego za prezydenta tak szlachetną postać [Joachima Gaucka] naprawdę nie musimy się bać."

Czytaj: To kolejna uwaga do pana, panie prezesie Kaczyński.

„Postrzeganie stosunków międzypaństwowych wyłącznie w kategoriach >parku jurajskiego

Czytaj: ...drogi panie prezesie.

„Niczym nieograniczoną samodzielnością mogą się cieszyć dzisiaj wyłącznie państwa autarkiczne, samoizolujące się. Państwa niewiarygodne. Przywódca Białorusi chwali się przed swoim społeczeństwem absolutną suwerennością, np. wobec >nacisków ze strony Unii

<.>

Czytaj: ...to część mojego przemówienia skierowana do pana, panie prezesie. Pan chce, by Polska była krajem niewiarygodnym.

„Trzeba się zastanowić, jakie są możliwe scenariusze rozwoju Unii. (...) Pierwsza możliwość, która na jesieni zeszłego roku stała się wyobrażalna, to perspektywa rozpadu. (...) Drugi scenariusz, niestety bardzo prawdopodobny, to dryf. Unia Europejska trwa w niezmienionym kształcie. (...) Trzeci scenariusz, jako lekarstwo na dwa pierwsze, to utopijny federalizm. Jest wreszcie scenariusz czwarty, czyli pogłębienie integracji i stworzenie trwałej unii politycznej. "

Czytaj: UE będzie dryfować, ale my będziemy zabiegać o unię polityczną, której jednak nie należy mylić z poparciem powstania jednolitego państwa europejskiego.

„Aby Polska ugruntowała swą pozycję wśród liczących się państw europejskich, potrzebujemy chłodnej oceny naszego potencjału i możliwości oddziaływania."

Czytaj: Polska nie jest i nie będzie supermocarstwem. Trzeba być realistą.

„W Europie wspólnotowa metoda decyzyjna jest coraz częściej podważana, a kryzys gospodarczy zmniejszył atrakcyjność cywilizacyjną i siłę oddziaływania Unii."

Czytaj: W UE coraz częściej decyzje zapadają poprzez układy poszczególnych przywódców, np. Niemiec i Francji, którzy później narzucają swe rozwiązania innym. Małe kraje liczą się coraz mniej, duże – coraz więcej. Zapaść gospodarcza Unii, zwłaszcza euro, zdecydowanie pogorszyła nasz wizerunek na świecie. Im kryzys głębszy, tym mniej nas słuchają.

Pozostało 95% artykułu
Publicystyka
Rosja zamyka polski konsulat. Dlaczego akurat w Petersburgu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Publicystyka
Marek Kozubal: Dlaczego Polacy nie chcą wracać do Polski
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: PiS robi Nawrockiemu kampanię na tragedii, żeby uderzyć w Trzaskowskiego
Publicystyka
Estera Flieger: „Francji już nie ma”, ale odbudowała katedrę Notre-Dame
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Publicystyka
Trzaskowski zaczyna z impetem. I chce uniknąć błędów z przeszłości