Film bez napisów tytułowych i podania nazwisk realizatorów zaistniał na kilka godzin w Internecie na You Tube, po czym zniknął a w jego miejsce pojawiła się informacja: „Ten film wideo zawiera treść od partnera TVN SA, który zablokował go na mocy praw autorskich".
Red. Gmyz ustalił, że autorami filmu było troje krakowskich dziennikarzy, Monika Góralewska, Piotr Pizło i Krzysztof Brożyk. Przez półtora roku bardzo rzetelnie zebrali materiał filmowy, rejestrując rozmowy z oficerami SB prowadzącymi TW „Bolka" oraz kolegami Wałęsy ze stoczni, Henrykiem Jagielskim i Józefem Szyllerem. W filmie przedstawiono dokumenty świadczące o współpracy Wałęsy z SB po wyrejestrowaniu go z rejestrów SB „z powodu niechęci do współpracy". A także o akcji „Ambasador", kiedy preparowano dokumenty mające świadczyć o dłuższych kontaktach Wałęsy z SB, niż to miało miejsce. Autorzy odtworzyli w filmie historię zaginięcia dokumentów o współpracy z SB, gdy Lech Wałęsa był prezydentem RP. Zebrany materiał dokumentalny potwierdził ustalenia dokonane wcześniej przez dr. dr. Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka w książce „SB a Lech Wałęsa".
„Rzeczpospolita" ustaliła, że prace montażowe nad filmem zakończyły się w marcu 2010 roku. Karol Smoląg, rzecznik prasowy TVN zapytany przez red. Gmyza, dlaczego film nie jest gotowy do emisji, odpowiedział: - To trudny temat. Musimy dopracować ten materiał, by nie narazić się na procesy sądowe. I dodał, że film musi być uzupełniony o nienagrane jeszcze wypowiedzi Wałęsy. Podobnego zdania była producentka, Monika Gralewska: - Film jest w trakcie tworzenia. Chciałabym, by był gotowy jak najszybciej, lecz nie wiem, kiedy skończymy.
I zaginął. Nieliczni zdążyli skopiować go z Internetu.
Wybór z książki Macieja Kledzika Rzecz o „Rzeczpospolitej" i przygotowywanego drugiego jej wydania