Joanna Ćwiek-Świdecka: Czy nauczyciele będą zarabiać więcej?

Miniona kampania wyborcza nie była szczególnie nastawiona na sprawy edukacyjne. Co prawda pojawiły się pojedyncze postulaty, ale nie stanowiły one głównego tematu. Co z tych zapowiedzi ma szanse na realizację po wyborach?

Publikacja: 06.06.2025 05:23

Minister edukacji Barbara Nowacka i wiceminister Katarzyna Lubnauer w rozmowie z ministrem finansów

Minister edukacji Barbara Nowacka i wiceminister Katarzyna Lubnauer w rozmowie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk w orędziu wygłoszonym w poniedziałek, tuż po przegranych przez kandydata PO wyborach prezydenckich, stwierdził, że „bierze się do roboty”. Rząd zapowiada ofensywę legislacyjną, nawet jeśli nowy prezydent – Karol Nawrocki – nie będzie mu przychylny.

ZNP: w Sejmie od lat leży projekt zmian systemu wynagradzania nauczycieli

„Premier Tusk powiedział »będziemy przedkładać gotowe już projekty ustaw«. Jeden już leży, od 25.01.2024 r. Na co więc czeka sejm?” – zapytał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W ten sposób odniósł się do obywatelskiego projektu ustawy łączącego pensje pedagogów ze średnią krajową.

Czytaj więcej

Podwyżki dla nauczycieli. Rozporządzenie wchodzi w życie

Projekt ten wpłynął do Sejmu w sierpniu 2021 r. Zakłada on powiązanie średnich wynagrodzeń nauczycieli z kwotą przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku poprzedzającego w taki sposób, że (po poprawkach związanych ze zmianą struktur awansu zawodowego nauczycieli) średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wynosiłoby 100 proc. średniej krajowej, 125 proc. – nauczyciela mianowanego i 155 proc. – dyplomowanego.

Projekt przechodził pierwsze czytanie zarówno w poprzedniej kadencji Sejmu, jak i w obecnej. Ostatni raz w styczniu ubiegłego roku, po czym trafił do prac w komisji, następnie do specjalnej podkomisji, która po raz ostatni pochyliła się nad nim w marcu tego roku.

Podkomisja ma podobno ponownie spotkać się w tym miesiącu. Jednak obecnie na stronie sejmowej nie ma informacji dotyczącej kolejnego jej posiedzenia. Tymczasem w listopadzie podczas spotkania z nauczycielami premier Donald Tusk obiecał, że „nie będzie już zwłoki” w pracach nad tym projektem.

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że spore podwyżki były już w ubiegłym roku (30 proc.), a w tym roku podwyżki inflacyjne.

Koalicja nieoficjalnie: nauczycielskimi pensjami zajmiemy się pod koniec kadencji

Karol Nawrocki podczas konwencji w Szeligach mówił: „Dojrzewa postulat, który jasno mówi, że powinniśmy powiązać wzrost średniego wynagrodzenia w Polsce ze wzrostem pensji dla nauczycieli i byłbym dzisiaj gotowy podpisać taką ustawę”.  

Ministra edukacji Barbara Nowacka zapewniała jeszcze w styczniu, że dąży do tego, by nauczyciele zarabiali godnie. Katarzyna Lubnauer z kolei, komentując dla PAP cytowany na początku wpis prezesa ZNP, stwierdziła, że spore podwyżki były już w ubiegłym roku (30 proc.), a w tym roku podwyżki inflacyjne. Natomiast MEN pracuje nad podniesieniem wysokości nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych. Mają być także wypłacane pieniądze za nauczycielskie nadgodziny, co jest konsekwencją wyroku Sądu Najwyższego z lutego tego roku. Spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest w resorcie oświaty na piątek. – Z zainteresowaniem wysłuchamy, co pani minister ma w tej sprawie do powiedzenia – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Sławomir Broniarz.

Czy MEN będzie chciało powiązać nauczycielskie pensje ze średnią? Nieoficjalnie od polityków KO usłyszeliśmy jakiś czas temu, że tak, ale raczej pod koniec tej kadencji.

Czy będzie zakaz smartfonów w szkołach?

W kampanii wrócił także temat wprowadzenia zakazu smartfonów w szkołach. Do tej pory MEN stało twardo na stanowisku, że tę kwestię każda szkoła powinna regulować we własnym zakresie. Rozmowę w tej sprawie rozpoczął marszałek Szymon Hołownia, zapowiadając projekt ustawy regulujący tę kwestię. Podobne plany ma też lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Pomysł znajduje swoich zwolenników także w innych ugrupowaniach.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy popierają zakaz smartfonów w szkole

Widać jednak, że stanowisko MEN w tej sprawie mięknie. Już zapowiedziano, że do ustawy oświatowej zostanie dodany przepis, który wprost pozwoli na wprowadzenie zakazu używania smartfonów na terenie szkoły. Wiele wskazuje na to, że posłowie przychylą się do tego rozwiązania.   

Premier Donald Tusk w orędziu wygłoszonym w poniedziałek, tuż po przegranych przez kandydata PO wyborach prezydenckich, stwierdził, że „bierze się do roboty”. Rząd zapowiada ofensywę legislacyjną, nawet jeśli nowy prezydent – Karol Nawrocki – nie będzie mu przychylny.

ZNP: w Sejmie od lat leży projekt zmian systemu wynagradzania nauczycieli

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Izrael – Iran. Jak obydwa kraje wpadły w spiralę zemsty i odwetu
Publicystyka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Przywróćmy pamięć o zbrodniach w Palmirach
Publicystyka
Marek Cichocki: Donald Trump robi dobrą minę do złej gry
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Minister może zostać rzecznikiem rządu. Tusk wybiera spośród 6-7 osób
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Publicystyka
Tomasz Krzyżak: Biskupi muszą pokazać, że nie są gołosłowni