Premier Donald Tusk w orędziu wygłoszonym w poniedziałek, tuż po przegranych przez kandydata PO wyborach prezydenckich, stwierdził, że „bierze się do roboty”. Rząd zapowiada ofensywę legislacyjną, nawet jeśli nowy prezydent – Karol Nawrocki – nie będzie mu przychylny.
ZNP: w Sejmie od lat leży projekt zmian systemu wynagradzania nauczycieli
„Premier Tusk powiedział »będziemy przedkładać gotowe już projekty ustaw«. Jeden już leży, od 25.01.2024 r. Na co więc czeka sejm?” – zapytał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W ten sposób odniósł się do obywatelskiego projektu ustawy łączącego pensje pedagogów ze średnią krajową.
Czytaj więcej
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia...
Projekt ten wpłynął do Sejmu w sierpniu 2021 r. Zakłada on powiązanie średnich wynagrodzeń nauczycieli z kwotą przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku poprzedzającego w taki sposób, że (po poprawkach związanych ze zmianą struktur awansu zawodowego nauczycieli) średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wynosiłoby 100 proc. średniej krajowej, 125 proc. – nauczyciela mianowanego i 155 proc. – dyplomowanego.
Projekt przechodził pierwsze czytanie zarówno w poprzedniej kadencji Sejmu, jak i w obecnej. Ostatni raz w styczniu ubiegłego roku, po czym trafił do prac w komisji, następnie do specjalnej podkomisji, która po raz ostatni pochyliła się nad nim w marcu tego roku.