Schyłek homo digitalis

Pokolenia, które nadchodzą, będą musiały spłacić zobowiązania, w postaci długu klimatycznego i finansowego, bezumownie zaciągnięte przez ich antenatów. To jest istota fundamentalnego oszustwa społecznego.

Publikacja: 02.06.2023 03:00

Schyłek homo digitalis

Foto: Adobe stock

Centralną kategorią w „21 lekcjach na XXI wiek” Juvala Noaha Harariego jest opowieść. W najnowszej historii Polski najbardziej spektakularnymi dowodami na to, jak działa opowieść, jest czas wstępowania Polski do NATO, a w szczególności – czas akcesji do Unii Europejskiej. Kiedy siła opowieści, cel strategiczny, a nawet sam kierunek mobilizują tyle energii społeczeństwa i państwa, że na naszych oczach „opowieść” staje się konsensusem (co prawda chwilowym, ale jednak konsensusem). Kiedy dzięki opowieści oraz za pomocą sprawdzonych gdzie indziej i kiedy indziej map drogowych raz w historii udało nam się przezwyciężyć ugruntowany polski brak organizacji i deficyt kapitału społecznego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy Polska naprawdę powinna bać się bardziej sojuszniczych Niemiec niż wrogiej jej Rosji?
Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama