Ujawniony we wczorajszym programie telewizyjnym „Rzeczpospolitej” #RZECZoPOLITYCE list ministra finansów do prezesa Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o powtrzymanie się od wypowiedzi publicznych, bo mogą zaszkodzić ratingowi Polski, stał przebojem dnia. Piszą o nim nawet „Fakt” i „Super Express”. Ba, „Gazeta Wyborcza” uczyniła z niego główny temat dzisiejszego numeru. Osobom chcącym ukoić nerwy stargane licznymi ostatnio przebojami polskiej polityki polecam przebój Skaldów.
Za wielką wodą inny przebój: Donald Trump, który jak burza idzie w republikańskich prawyborach, oświadczył, że jeśli jesienią Amerykanie wybiorą go na prezydenta, wymieni przewodniczącą Fed, czyli banku centralnego USA. Piszą o tym, i „Wall Street Journal”. http://www.wsj.com/articles/donald-trump-says-he-would-replace-janet-yellen-supports-low-interest-rates-1462465158
i “Financial Times” https://next.ft.com/content/7271d02e-12eb-11e6-91da-096d89bd2173
Trzymamy się tematyki finansowej: informacje rosyjskich “Wiedomostu” dowodzą, że dojenie spółek skarbu państwa nie jest tylko polską specjalnością http://www.vedomosti.ru/economics/articles/2016/05/06/640192-minfin-zhdet-goskompanii-pochti-450-mlrd-rublei . W Rosji minister finansów chce z nich wycisnąć 450 mld rubli dywidend (26 mld zł), trzy razy więcej niż dotąd planowano.
Pozostańmy przy rachunkach. „Rzeczpospolita” liczy dziś nieprzebrane rzesze urzędników i funkcjonariuszy. My podatnicy utrzymujemy ich już ponad milion. Zdziwiłby się jednak ten, kto myśli, że w porównaniu z liczbą obywateli liczba biurokratów jest u nas nadzwyczaj wielka. Urzędnicze bizancjum kwitnie np. we Francji.
Niepokojąco brzmią informacje „Rz”, że co drugi atak hakerski w Polsce jest skuteczny. I jakoś nie pociesza mnie, że mimo to jesteśmy oazą bezpieczeństwa, bo mamy komputery chronione lepiej niż np. Francuzi (ech, znów ta Francja).