Gdyby w Polsce odbyło się referendum na temat opuszczenia Unii, skończyłoby się ono spektakularną klęską eurosceptyków - informuje dziś “Rzeczpospolita”. Za pozostaniem zagłosowałoby aż 83 proc. obywateli, tylko 15 proc. byłoby za Polexitem. Z drugiej strony: trzy czwarte zapytanych nie chce euro zamiast złotówki. Jednak gdyby od tego zależała nasza obecność w UE (co wcale nie jest takie wykluczone) niemal co drugi pytany gotów jest na porzucenie dotychczasowej waluty. “Weekendowe konwencje PiS i PO pokazały, że ich liderzy rozumieją to. co pokazują takie sondaże - być w UE to dla Polaków niepodważalna wartość” - podkreśla “Rz”.
Dla “Gazety Wyborczej” najważniejsza informacja to dziś zapowiedziana między wierszami podczas konwencji PiS likwidacja OFE. “Zgromadzony w OFE majątek przyszłych emerytów miałby przejąć państwowy fundusz. Pieniądze posłużą do stworzenia III filaru dobrowolnych oszczędności na emerytury i wspierania państwowych inwestycji” - prognozuje “Wyborcza”. Z informacji gazety wynika, że mógłby powstać państwowy fundusz inwestycyjny (Narodowy Fundusz Rozwoju), który przejąłby aktywa OFE, a następnie rozdzielił równo między emerytów w postaci jednostek uczestnictwa wartych ok. 7,5 tys. złotych każda.
“Wyborcza” pisze też o kongresie Platformy Obywatelskiej. Jednym z najważniejszych pomysłów opozycji jest… zmiana konstytucji w taki sposób. aby można było odwołać prezydenta w referendum. PO chciałaby również wpisania obecności w Unii Europejskiej do ustawy zasadniczej, argumentując, że Kaczyński wbrew temu co mówi chce wyprowadzić Polskę z UE.
Sprawachy unijno-polskie komentuje również Aleksander Kwaśniewskich w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. Były prezydent przewiduje powstanie Europy trzech prędkości: twardego jądra państw założycielskich, strefy euro oraz peryferii z m.in. Polską. “Nieprzyjęcie euro było dużym błędem. Ale znajduję wytłumaczenie, którym był kryzys ekonomiczny szalejący w Europie” - mówi Kwaśniewski.
W “Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy natomiast o planowanej rewolucji w zdrowiu autorstwa ministra Konstantego Radziwiłła. Jeszcze w w tym tygodniu rząd ma przedstawić założenia ustawy likwidującej NFZ - i spełnić przedwyborczą obietnicę PiS. “Docelowo ma powstać budżetowy fundusz celowy, z którego będą pochodziły pieniądze na leczenie. Rola województw w planowaniu świadczeń medycznych będzie większa, ale Ministerstwo Zdrowia zachowa kontrolę nad pieniędzmi. Gotowe jest również leczyć każdego za darmo” - pisze “DGP”