Miłość wpisana do Konstytucji

Przytłaczająca większość Polaków jest zadowolona z członkostwa w Unii Europejskiej.

Publikacja: 04.07.2016 08:02

Piotr Kośccielniak

Piotr Kośccielniak

Foto: Fotorzepa/ Waldemar Kompała

Gdyby w Polsce odbyło się referendum na temat opuszczenia Unii, skończyłoby się ono spektakularną klęską eurosceptyków - informuje dziś “Rzeczpospolita”. Za pozostaniem zagłosowałoby aż 83 proc. obywateli, tylko 15 proc. byłoby za Polexitem. Z drugiej strony: trzy czwarte zapytanych nie chce euro zamiast złotówki. Jednak gdyby od tego zależała nasza obecność w UE (co wcale nie jest takie wykluczone) niemal co drugi pytany gotów jest na porzucenie dotychczasowej waluty. “Weekendowe konwencje PiS i PO pokazały, że ich liderzy rozumieją to. co pokazują takie sondaże - być w UE to dla Polaków niepodważalna wartość” - podkreśla “Rz”.

Dla “Gazety Wyborczej” najważniejsza informacja to dziś zapowiedziana między wierszami podczas konwencji PiS likwidacja OFE. “Zgromadzony w OFE majątek przyszłych emerytów miałby przejąć państwowy fundusz. Pieniądze posłużą do stworzenia III filaru dobrowolnych oszczędności na emerytury i wspierania państwowych inwestycji” - prognozuje “Wyborcza”. Z informacji gazety wynika, że mógłby powstać państwowy fundusz inwestycyjny (Narodowy Fundusz Rozwoju), który przejąłby aktywa OFE, a następnie rozdzielił równo między emerytów w postaci jednostek uczestnictwa wartych ok. 7,5 tys. złotych każda.

“Wyborcza” pisze też o kongresie Platformy Obywatelskiej. Jednym z najważniejszych pomysłów opozycji jest… zmiana konstytucji w taki sposób. aby można było odwołać prezydenta w referendum. PO chciałaby również wpisania obecności w Unii Europejskiej do ustawy zasadniczej, argumentując, że Kaczyński wbrew temu co mówi chce wyprowadzić Polskę z UE.

Sprawachy unijno-polskie komentuje również Aleksander Kwaśniewskich w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. Były prezydent przewiduje powstanie Europy trzech prędkości: twardego jądra państw założycielskich, strefy euro oraz peryferii z m.in. Polską. “Nieprzyjęcie euro było dużym błędem. Ale znajduję wytłumaczenie, którym był kryzys ekonomiczny szalejący w Europie” - mówi Kwaśniewski.

W “Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy natomiast o planowanej rewolucji w zdrowiu autorstwa ministra Konstantego Radziwiłła. Jeszcze w w tym tygodniu rząd ma przedstawić założenia ustawy likwidującej NFZ - i spełnić przedwyborczą obietnicę PiS. “Docelowo ma powstać budżetowy fundusz celowy, z którego będą pochodziły pieniądze na leczenie. Rola województw w planowaniu świadczeń medycznych będzie większa, ale Ministerstwo Zdrowia zachowa kontrolę nad pieniędzmi. Gotowe jest również leczyć każdego za darmo” - pisze “DGP”

“Rzeczpospolita” zajęła się natomiast danymi ujawnionymi przez związek firm farmaceutycznych INFARMA dotyczących zarejestrowanych lekarskich korzyści. Lekarze otrzymali w ubiegłym roku od firm aż 108 mln zł. Za badania kliniczne firmy zapłaciły 400 mln, a konsultacje, ekspertyzy i darowizny dla fundacji, towarzystw naukowych i szpitali kosztowały je 129 mln zł.

Informację o ogromnych sumach płynących od koncernów farmaceutycznych do lekarzy publikuje również “Dziennik Gazeta Prawna”. Przypomina, że dane ujawniło tylko część firm (przede wszystkim międzynarodowe koncerny), a polskie firmy nie wzięły w tej inicjatywie udziału. A to tylko wierzchołek góry lodowej - 78 proc. lekarzy nie zgodziło się na publiczne ujawnienie współpracy i korzyści jakie osiągnęli. Co zmusza do zadania pytań o naturę i skutki tej współpracy.

W “Dzienniku” znajdziemy również ranking najlepszych szkół podstawowych pod niezamierzenie komicznym tytułem “Szkoły, w których warto zostać dłużej”. Generalnie najlepsze w tym zestawieniu okazały się szkoły prywatne i społeczne. Najlepsza? Jak już gdzieś zostawać to tylko w warszawskiej SP 81 Fundacji “Rodzice Dzieciom”.

Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców