Pucz turecki a niezawisłość sędziowska

O sytuacji w tureckim wymiarze sprawiedliwości i wydarzeniach naruszających demokrację przywódcy europejscy jak dotąd nie wspominali – zauważa sędzia Aneta Łazarska.

Aktualizacja: 18.07.2016 19:21 Publikacja: 18.07.2016 18:47

Pucz turecki a niezawisłość sędziowska

Foto: 123RF

Od dłuższego czasu od sędziów i prokuratorów tureckich napływały dramatyczne wieści dotyczące autorytarnej władzy prezydenta Turcji Erdogana. Prezydent siłą podporządkował sobie wszystkie media, a w walce ze swoimi przeciwnikami politycznymi nie zawahał się nawet przed ingerencją w wymiar sprawiedliwości.

Przed puczem dochodziło już do poważnych czystek w policji, prokuraturze, a nawet wśród sędziów. Z listu przewodniczącego Tureckiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów YARSAV Murata Durmaza wynika, że od wielu miesięcy władza państwowa bez precedensu narusza niezawisłość sędziowską. W okresie krótszym niż 20 miesięcy przeniesiono niemal 9000 sędziów z łącznie około 15 000. Planowane były czystki wśród sędziów Sądu Kasacyjnego, których liczba miała zostać zmniejszona z 516 do 200, a liczba sędziów Rady Państwa spaść ze 195 do 90. Rada Sądownictwa pozostaje pod bezpośrednią kontrolą rządu. Ma ona ponownie powołać na stanowiska w sądach najwyższego szczebla osoby z grupy dotychczasowych sędziów. Niektórzy członkowie Rady Państwa zostali wyznaczeni bezpośrednio przez prezydenta Erdogana. Sędziowie, których kadencja ulegnie zakończeniu i którzy nie zostaną ponownie powołani na stanowiska w sądach najwyższego szczebla, zostaną wysłani do sądów niższych instancji jako zwykli sędziowie. Kadencja nowo powołanych sędziów będzie ograniczona do 12 lat.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Publicystyka
Pytania o bezpieczeństwo, na które nie odpowiedzieli Trzaskowski, Mentzen i Biejat
Publicystyka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Brudna kampania, czyli szemrana moralność „dla dobra Polski”
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jaka Polska po wyborach?
Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?