Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.07.2016 14:52 Publikacja: 24.07.2016 14:30
Rafał Tomański
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Według ich chodzi o zabezpieczenie bazy okrętów podwodnych na wyspie Hainan. Stacjonują w niej okręty nuklearne, o znaczeniu strategicznym dla przyszłości obrony terytorialnej Chin. Nowe lądowiska budowane jedno po drugim na sztucznych wyspach na morzu Południowochińskim mają strzec dostępu do dotychczas najbardziej na południe wysuniętym części Państwa Środka.
Zgodnie z powtarzaną przy wielu okazjach zasadą o pieniądzach kryjących za prawdziwymi intencjami niezrozumiałych z pozoru sytuacji, tym razem to okręty podwodne stają się osią sporu. Na zdjęciach, którymi dysponują Amerykanie, widać, ze chińska baza marynarki na Hainanie dysponuje jednostkami klasy 094A zdolnymi przenosić pociski JL-3 z atomowymi głowicami, o zasięgu 12 tys. km. Jeżeli tak uzbrojone okręty znajdą się na terenie morza Południowochińskiego, wówczas cele w Stanach Zjednoczonych znajdują się w ich zasięgu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obaj politycy zwalczają Tuska na swój sposób i w przeszłości udowadniali, że razem są skuteczni. W politycznych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Pomysł rekonstrukcji rządu miał go wzmocnić. Jednak dotychczasowy efekt jest dokładnie odwrotny – gabinet Donald...
W 2027 roku – jeśli nie wcześniej – rząd sformuje prawica. Z PiS, Konfederacją, może Grzegorzem Braunem. Czy pre...
Z zaciekawieniem przeczytałem na łamach „Rzeczpospolitej” tekst redaktora Jacka Nizinkiewicza o znaczącym tytule...
Nie 384, ale ok. 240 pilotów będzie musiała wyszkolić Polska dla blisko setki zakupionych od Amerykanów śmigłowc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas