Na końcu długi płaci zawsze Skarb Państwa

Nie ma możliwości, aby w Polsce zastosować scenariusz z Detroit. Nasze ustawodawstwo nie przewiduje bowiem, aby gmina mogła zbankrutować.

Aktualizacja: 10.07.2015 00:37 Publikacja: 09.07.2015 22:00

Michał Cyrankiewicz

Michał Cyrankiewicz

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Do takiego wniosku prowadzi choćby lektura przepisów prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z art. 6 tej ustawy nie można ogłosić upadłości m.in. Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin, powiatów i województw samorządowych.

Chociaż formalnie gmina zbankrutować nie może, to w praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których gmina swojego majątku zostanie pozbawiona. Jeżeli bowiem wierzyciele zaopatrzeni w prawomocne wyroki sądowe złożą wnioski o wszczęcie wobec gminy postępowania egzekucyjnego i wskażą np. nieruchomości, konta bankowe czy należące do gminy ruchomości jako źródło zaspokojenia roszczeń, to te zostaną wykonane. Istnieją też rozmaite instrumenty nadzorczo-kontrolne, które mają zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu się gmin. Oraz takie, które mają ratować samorządy z nadmiernych długów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama