Przegląd prasy: Putin, ajatollah i dziadek Franek

Czy Donald Trump naprawdę jest bogaty? Kto i jak zarabia w KOD? Kogo powinien bać się szef PiS? Odpowiedzi nie tylko na te pytania w dzisiejszych dziennikach.

Publikacja: 09.01.2017 07:52

Andrzej Krakowiak

Andrzej Krakowiak

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

„ZUS rusza po składki” - zapowiada tytuł tekstu na otwarciu dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. O co chodzi? „Na celowniku [kontrolerów] przede wszystkim znajdą się firmy przesuwające swoich pracowników na zlecenie i samozatrudnienie po to, by nie płacić składek. Jeśli kontroler wykryje umowy o dzieło stosowane zamiast etatów, będzie to kosztowało firmę jeszcze więcej” - czytamy na pierwszej stronie „Rzeczpospolita”. Urzędnicy nie będą działać na ślepo – podmioty do kontroli ma wskazywać specjalny algorytm.

Co ważne, eksperci dobrze oceniają większość wprowadzanych zmian. Większość, ale nie wszystkie – nowe przepisy zawierają bowiem zapis, którego wykorzystanie pozwoli kontrolerom na wizytę w dowolnym momencie właściwie w każdej firmie. „Nie ma żadnej gwarancji, że nie będzie nadużywany” - przestrzega „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita” wraca też do opisanej po raz pierwszy na rp.pl sprawy Mateusza Kijowskiego i faktur, jakie wystawiał za usługi informatyczne świadczone KOD. Zarząd Komitetu może dziś zorganizować konferencję prasową, na której ujawni kolejne informacje związane z aferą. „Nowe dokumenty mają dotyczyć organizacji wieców w Warszawie, m.in. manifestacji z 11 listopada. Koszty jej organizacji znacząco, jak twierdzą nasi informatorzy, przekroczyły zaplanowany budżet” - czytamy w tekście „Ciemne chmury nad Kijowskim”.

Ile zarabia prezydent?

Ale nie tylko majątkiem szefa KOD zajmuje się dziś „Rzeczpospolita”. Gazeta prześwietla megamajątki najbogatszych prezydentów, monarchów i dyktatorów. Do tego grona dołącza właśnie najbogatszy w historii prezydent USA. Jednak z majątkiem szacowanym ostrożnie na 3,7 mld dol., Donald Trump plasuje się najwyżej w drugiej światowej lidze. A kto jest w ścisłej czołówce ekstraklasy? Prezydent Rosji, przywódca Iranu i król Tajlandii. A po szczegóły odsyłam do dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

„Gazeta Wyborcza” straszy dziś na pierwszej stronie „Smogiem gigantem”. „W weekend zanieczyszczenie powietrza było największe tej zimy. Poziom pyłów uznawany za bezpieczny w wielu miastach został przekroczony kilkukrotnie” - czytamy. Przyczyną był mróz, który sprawił, że przydomowe piece grzały znacznie bardziej niż zwykle.

Najważniejszym tekstem na froncie „GW” nie jest jednak ten o smogu, a zapowiedź reportażu z „Dużego Formatu”: „Ksiądz pedofil odprawia dalej”.

„Ksiądz ze Stargardu podstępnie wywiózł od rodziców 13-letnią Kasię, więził ją kilkanaście miesięcy i gwałcił. Dziś udziela posługi w Puszczykowie koło Poznania. Kasia miała kilka prób samobójczych” - pisze autorka tekstu.

Wstrząsająca historia dziewczynki wyszła na jaw w 2008 r. Księdza aresztowano, skazano, ale z więzienia wyszedł już w 2012 r. I wciąż ma kontakt z dziećmi.

Opozycja bez lidera

„Rzeczpospolita” publikuje dziś wyniki sondażu, z którego wynika, że PiS nie ma się czego obawiać. Opozycja nie ma bowiem żadnego lidera. Uważa tak aż 30 proc. ankietowanych. Co więcej, prawie jedna czwarta badanych jako potencjalnego rywala Jarosława Kaczyńskiego wskazała Pawła Kukiza, który opozycją wobec rządzącej partii raczej bywa, niż jest. Drugie i trzecie miejsce przypadło Ryszardowi Petru i Grzegorzowi Schetynie, ale wskazało ich odpowiednio zaledwie 13 i 12 proc. ankietowanych.

A zainteresowanych tym, co ma do powiedzenia lider Nowoczesnej, odsyłam do wywiadu na dalszych stronach „Rzeczpospolitej”, w którym opowiada m.in. o proteście w Sejmie, wyjeździe na sylwestra czy o tym, co chciałby powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina na pierwszej stronie, że „Przyszłość gimnazjów w rękach prezydenta”. Andrzej Duda do dziś ma zdecydować, co zrobić z reformą edukacji. Jednak nawet podpisanie ustawy nie oznacza końca sporów – ZNP zapowiada zbieranie podpisów pod referendum ws. reformy.

„DGP” twierdzi również, że „Sędziowie wstrzymali lustrację majątków”. „Wykorzystali furtkę w przepisach, która pozwoli im zachować prywatność przez cały 2017 r. To ich protest przeciw narzucaniu przez ministra Ziobrę nowych wymogów” - czytamy w tekście. Chodziło o złożenie oświadczeń majątkowych do 6 stycznia (dnia wejścia w życie nowej ustawy). Udało się podobno wielu sędziom, dlatego ich stan posiadania obywatele będą mieli okazję poznać dopiero w przyszłym roku.

Chociaż od historycznego sukcesu Kamila Stocha (i całej polskiej drużyny) w Turnieju Czterech Skoczni minęło już kilka dni, „Rz” wraca do tego wydarzenia obszerną i bardzo ciekawą sylwetką mistrza z Zębu - „Odwaga po dziadku Franku”. Warto!

„ZUS rusza po składki” - zapowiada tytuł tekstu na otwarciu dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. O co chodzi? „Na celowniku [kontrolerów] przede wszystkim znajdą się firmy przesuwające swoich pracowników na zlecenie i samozatrudnienie po to, by nie płacić składek. Jeśli kontroler wykryje umowy o dzieło stosowane zamiast etatów, będzie to kosztowało firmę jeszcze więcej” - czytamy na pierwszej stronie „Rzeczpospolita”. Urzędnicy nie będą działać na ślepo – podmioty do kontroli ma wskazywać specjalny algorytm.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Annalena Baerbock: Odważna odpowiedzialność za wspólną Europę
Publicystyka
Janusz Lewandowski: Mój własny bilans 20-lecia
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego tym razem Lewicy miałoby się udać?
Publicystyka
Roman Kuźniar: Czy rząd da się wpuścić w atomowe maliny?
Publicystyka
Jacek Czaputowicz: Nie łammy nuklearnego tabu
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?