Były minister zdrowia Adam Niedzielski usłyszał zarzut

Adam Niedzielski, minister zdrowia w rządzie PiS, usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Publikacja: 28.05.2024 11:43

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sprawa dotyczy upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy.

Adam N. będąc ministrem zdrowia podał te informacje w mediach publicznych odnosząc się do zarzutów dotyczących problemów z wystawianiem recept.

- Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie ministra zdrowia poprzez niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia ustalonej osoby poprzez ujawnienie za pośrednictwem środków masowego komunikowania we wpisie na internetowym portalu X, czym działał na szkodę interesu prywatnego osoby prywatnej — przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Czytaj więcej

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. ujawnienia danych przez Adama Niedzielskiego

Adam Niedzielski nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

- Nie komentuję żadnych doniesień. Czekam ze spokojem na finał sprawy przed sądem — powiedział Niedzielski. Były minister zdrowia chce, by media publikowały jego pełne nazwisko i wizerunek.

Złożenie zawiadomienia do prokuratury zapowiadała Naczelna Izba Lekarska. Informowano wówczas, że środowisko lekarskie zrzeszone w Izbie straciło zaufanie do ministra, a dalsza współpraca między organem, a pracownikami ochrony zdrowia jest niemożliwa. 

"W sprawie wystawienia przez lekarza zatrudnionego w szpitalu miejskim w Poznaniu recepty na leki z grupy objętej szczególnym nadzorem i monitoringiem z uwagi na ich wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, informuję, że było to działanie z jednej strony w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim w obronie interesów pacjenta" - komentował swoją decyzję Niedzielski.

Czytaj więcej

Kto zapłaci sto tysięcy złotych za twitterowy wpis Niedzielskiego o lekarzu

Problem z receptami. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limit dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia na czele z Adamem N.  w 2023 roku podjęło walkę z internetowymi portalami do wystawiania recept poprzez wprowadzenie dla lekarzy dziennych limitów. Ubocznym efektem tego działania ma być utrudnienie pracy wielu "stacjonarnym" lekarzom i placówkom.

Lekarze negatywnie zareagowali na wprowadzane bez konsultacji z nimi zmiany, informowali, że limity i ograniczenia utrudniają im pomoc np. pacjentom onkologicznym. Jednym z lekarzy, którzy wyraził swoje niezadowolenie był lekarz Piotr Pisula, który w jednym z wydań Faktów stacji TVN przekazał iż nie był w stanie wypisać recepty żadnemu pacjentowi. 

Czytaj więcej

Dane wrażliwe, wersja polska. Dlaczego minister Niedzielski tak przeraził pacjentów

W internecie informacje na temat wystawionej przez lekarza recepty opublikował minister zdrowia. Za co został skrytykowany przez lekarzy, polityków i dziennikarzy.

Sprawa dotyczy upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy.

Adam N. będąc ministrem zdrowia podał te informacje w mediach publicznych odnosząc się do zarzutów dotyczących problemów z wystawianiem recept.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Śledztwo w sprawie zabójstwa żołnierza na granicy. Ważne ślady na nożu
Przestępczość
Więcej cudzoziemców bez legalnego pobytu w Polsce. Długo pozostają niezauważeni
Przestępczość
Irakijczyk miał przemycać ludzi przez granicę z Białorusią. Bodnar chce ekstradycji
Przestępczość
Bił i znęcał się nad żoną i dziećmi, a teraz żąda od rodziny pieniędzy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Przestępczość
Apel do absolwentów Collegium Humanum. „Możecie uniknąć konsekwencji”
Przestępczość
Libiąż: Pod szkołą oddano strzał i raniono ucznia. Trzech mężczyzn z zarzutami