Dane wrażliwe, wersja polska. Dlaczego minister Niedzielski tak przeraził pacjentów

Pojęcie danych wrażliwych, które w ostatnich tygodniach zrobiło zawrotną karierę, działa jak papierek lakmusowy, który pokazuje nasze nastroje i obawy.

Publikacja: 15.09.2023 17:00

Po ujawnieniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego recepty poznańskiego lekarza, „pacjenci za

Po ujawnieniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego recepty poznańskiego lekarza, „pacjenci zaczęli mieć poczucie, że urzędnik może mieć dostęp do ich danych”, twierdzi prof. Sławomir Murawiec, psychiatra

Foto: Paweł Supernak/pap

Czytelniku, wyobraź sobie, że opowiadasz koleżance o tym, że wczoraj miałeś skomplikowane leczenie kanałowe zęba u stomatologa. Koleżanka, która chce okazać troskę i dodać ci otuchy, podaje tę informację na portalu społecznościowym albo mówi o tym w czasie spotkania w większym gronie znajomych. Według adwokatów właśnie naruszyła twoje dane wrażliwe.

Jeśli zaprojektowalibyśmy dużą szufladę z napisem „dane wrażliwe”, jej zawartość dzisiaj byłaby inna niż dziesięć, pięć czy nawet dwa lata temu. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że niebawem do szuflady trafi coś zupełnie nowego, a stare elementy wypadną albo stracą na znaczeniu.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Olimpijskie boje smutnych panów